Rektoskopia to inaczej wziernikowanie odbytnicy. Stanowi ono jedno z badań endoskopowych i polega na ocenie stanu błony śluzowej jelita grubego. Ponadto pozwala na pobranie fragmentu narządu do badań oraz na usunięciu zmian patologicznych, jeśli takie występują, np. polipy, krwawienia. Głównym wskazaniem do wykonania badania są: ból w odbycie, świąd, krwawienie lub nieprawidłowości w oddawaniu stolca.
Rektoskopia jest zalecana w przypadku, gdy występują następujące objawy:
- świąd odbytu,
- krwawienie z odbytu,
- ślady krwi w kale,
- bolesność okolicy odbytu i podbrzusza,
- nieprawidłowy rytm oddawania stolca,
- nieprawidłowy kształt stolca,
- guzy w odbycie,
- brak kontroli przy oddawaniu stolca,
Rektoskopia wykonywana jest także, aby uzyskać fragment jelita grubego, w celu potwierdzenia istnienia niektórych procesów chorobowych, jak np. skrobiawicy.
Przygotowanie do rektoskopii
Na 48 godzin przed wykonaniem badania jelita grubego pacjent powinien przyjmować dietę płynną: buliony, soki, przecedzone zupy, napoje niegazowane, herbata, kisiel, budyń. Na dzień przed badaniem pacjent musi wykonać wlewkę doodbytniczą. Zastosować można preparaty, które dostępne są bez recepty typu: ENEMA czy RECTANAL. W dniu badania ponownie należy wykonać wlewkę. W ten dzień pacjent może przyjmować płyny.
Przed rektoskopią niezbędne jest wykonanie kilku innych badań:
- oceniających krzepnięcie krwi,
- wykluczających nosicielstwo wirusa zapalenia wątroby (żółtaczki zakaźnej),
- EKG,
Pacjenci, którzy wcześniej mieli wykonywane już badania endoskopowe mogą przynieść swoją dokumentację. Na badanie należy się stawić nie później niż 30 minut przed wyznaczoną godziną.
Rektoskopia - ile trwa i jak przebiega?
Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut. Podczas badania pacjent przyjmuje pozycję kolankowo-łokciową. Następuje wtedy wyprostowanie części jelita grubego okrężnicy esowatej. Jeżeli przyjęcie takiej pozycji przez pacjenta jest niemożliwe, to drugą możliwością jest ułożenie na lewym boku i podgięcie nóg do klatki piersiowej.
Przed rozpoczęciem badania lekarz ogląda okolice odbytu i wykonuje badanie per rectum. Następnie powoli wprowadza rektoskop do odbytnicy. Podczas rektoskopii stosowane jest znieczulenie. Końcówka urządzenia posmarowana jest środkiem znieczulającym. W trakcie badania może pojawić się ból, a także uczucie parcia na jelito.