Densytometria
Densytometria wykonywana jest w Centrach Medycznych Avimed. Jest to badanie gęstości mineralnej kości, dzięki któremu można wykryć osteoporozę we wczesnym etapie jej rozwoju, a także określić stopień zaawansowania oraz monitorować leczenie. Densytometria jest badaniem rentgenowskim, które pozwala na oszacowanie zagrożenia złamaniami kości oraz dobranie odpowiedniego rodzaju terapii przeciw osteoporozie. W tym celu wykorzystywany jest densytometr, który mierzy ilość promieni przenikających przez kości. Metoda ta pozwala na określenie poziomu ich porowatości oraz kruchości. Informacje te są następnie przetwarzane przez detektor elektroniczny na dane liczbowe, które pozwalają lekarzowi na dokonanie oceny gęstości kości.
Serdecznie zapraszamy na badania w kierunku osteoporozy czyli akcję badań densytometrycznych. Badanie odbędzie się 19 LIPCA w godz. 9:00 – 17:00 w Przychodni AVIMED w Bytomiu przy pl. Stefana Żeromskiego 1.
Cena badania to zaledwie 50 zł. Aby wziąć udział w badaniu należy zarejestrować się telefonicznie pod numerem 513 151 438, 519 147 005 lub 32 289 08 41.
Densytometria - przebieg badania:
Badanie densynometryczne poprzedzone jest pomiarem wzrostu i masy ciała pacjenta. Pacjent musi zdjąć wszystko co zawiera metal. Z reguły badaniu poddawane są kości najczęściej ulegające złamaniom w przebiegu osteoporozy. Należą do nich: szyjka kości udowej, odcinek lędźwiowy kręgosłupa, przedramię i nadgarstek. Podczas badania pleców lub bioder pacjent pozostaje w pozycji siedzącej. Nad fragmentem ciała przesuwane jest ramię aparatu emitującego promienie. Badanie trwa kilka minut, a po jego wykonaniu pacjent może od razu powrócić do normalnej aktywności. W przypadku małych dzieci lub osób niemogących samodzielnie współpracować z lekarzem, niezbędne może się okazać zastosowanie znieczulenia ogólnego.
Densytometria - czynniki ryzyka Osteoporozy:
- Płeć żeńska (najczęściej chorują kobiety)
- Wczesna menopauza (przed 45 r. ż.)
- Uwarunkowania genetyczne (szczupła budowa ciała, rasa biała)
- Złamania biodra u rodziców lub osteoporoza u rodziców
- Przebyte złamania po 40 r ż.
- Choroby zwiększające ryzyko osteoporozy (nadczynność tarczycy, nadczynność przytarczyc, cukrzyca, choroby płuc, przedłużony okres unieruchomienia)
- Siedzący tryb życia
- Zła dieta (niska zawartość wapna w diecie)
- Używki (papierosy, alkohol, duże ilości kawy)
Zapisz się na badanie
Sprawdź wolne terminy i zapisz się na badanie już dziś w naszej placówce w Bytomiu.