Przejdź do treści
Grupa Avimed

Artroskopia kolana

Artroskopia to nic innego jak technika badania stawów🔎, która polega na obejrzeniu wszystkich elementów stawu bez konieczności wykonywania operacji. Artroskopia należy do zabiegów mało inwazyjnych. Ogromną zaletą artroskopii jest możliwość pobierania materiału do badań bakteriologicznych czy histopatologicznych, a nawet przeprowadzanie zabiegów leczniczych. Artroskopię przeprowadza się najczęściej w obrębie stawu kolanowego, ale przeprowadza się ja również w obrębie innych stawów, nawet tych bardzo małych.

Planowany zabieg artroskopii stawu kolanowego polega na wprowadzeniu do stawu kolanowego przez niewielkie nacięcia wielkości ok. 1 cm kamery endoskopowej oraz narzędzi niezbędnych do wykonania manipulacji wewnątrz stawu. W czasie zabiegu pacjent leży na wznak a operowana kończyna spoczywa na specjalnej podpórce. Na udo zakłada się opaskę pneumatyczną którą w czasie zabiegu wypełnia się powietrzem pod ciśnieniem aby zapewnić wewnątrz stawu bezkrwawe pole operacyjne. Staw w czasie zabiegu jest wypełniany obojętnym płynem fizjologicznym. Lekarz na ekranie może obserwować wnętrze stawu i manipulacjami w jego wnętrzu naprawiać stwierdzone uszkodzenia. Możliwe jest usuwania wolnych ciał wewnątrzstawowych, usunięcie uszkodzonych fragmentów łąkotki lub jej naprawa- zeszycie, usunięcie uszkodzonych fragmentów chrząstki, jej nawiercenie celem pobudzenia regeneracji. Możliwe są również procedury naprawcze- rekonstrukcji uszkodzonych więzadeł i przeszczepianie chrząstki. Stosuje się również miejscowe podawanie czynników wzrostu wytworzonych z własnych komórek pacjenta.

Wskazania do artroskopii:
✔Urazy w obrębie stawów;
✔Po złamaniach śródstawowymi;
✔Niestabilność stawu;
✔Zmiany zwyrodnieniowe w stawie;
✔Reumatoidalne zapalenie stawów;
✔Posiadanie ciała obcego w stawie
✔Nowotwór w obrębie stawu.

Zwykle przed artroskopią lekarz zaleca badania obrazowe stawu – USG, EKG, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. W zależności od podawanego znieczulenia specjalista może zlecić, jeśli wcześniej nie było wykonywane – badanie krwi, EKG, zdjęcie klatki piersiowej.�Ze względu na to, że zabieg jest mało inwazyjny to powrót do sprawności jest bardzo szybki.