Skleroterapia pianka pod kontrolą USG (echoskleroterapia piankowa – Echo-Sclero-Phoam therapy ECSP) jest bardzo popularną metodą leczenia. Przede wszystki jest bezpieczniejsza w porównaniu z tradycyjną obliteracją, ponieważ wykonujący zabieg lekarz ma możliwość kontroli przepływu pianki wewnątrz żył. Co więcej echoskleroterapia stanowi cenne uzupełnienie innych małoinwazyjnych metod leczenia niewydolności żylnej (ablacja laserowa lub radioablacja). Eliminuje to konieczność stosowania flebektomii czyli operacyjnego usuwania żylaków. Czas zabiegu to ok. 10-30 minut, przy czym samo podanie leku trwa kilkanaście sekund i jest bezbolesne. Wykonuje się zwykle kilka wstrzyknięć w odstępach tygodniowych.
Echoskleroterapia piankowa wspomogana tumescencją.
Najnowszą techniką jest wykonywanie echoskleroterapii wspomaganej tumescencją. Stosujemy ją dla zamknięcia niewydolnych pni żylnych. Metoda wiąże się z podawniem płynu tumescencyjnego pod kontrolą USG w bezpośrednią okolicę operowanej żyły, co wywołuje obkurczenie się żyły. Zastosowanie tej techniki pozwoliło poprzez zmniejszenie dawki leku podawanego dożylnie na ograniczenie działań niepożądanych skleroterapii oraz na rozszerzenie wskazań do skleroterapia – mocno poszerzone żyły odpiszczelowe lub odstrzalkowe.
Skleroterapia piankowa jest najmniej uciążliwą metodą leczenia ze wszystkich obecnie stosowanych metod. Co więcej za echoskleroterapią przemawia również jej wysoka skuteczność, a także niewielka liczba powikłań a także możliwość powtórnego zasatosowania. Bardzo rzadko obserwuje się reakcje niepożądane. Do zdarzających się najczęściej powikłań skleroterapii należą: przemijające siniaki, zaczerwienienie, bolesność w miejscu wstrzyknięcia, pokrzywka w miejscu wstrzyknięcia leku, zgrubienia i przebarwienia w przebiegu nastrzykniętych żylaków.
Po zabiegu wkazane jest kupienie rajstop, podkolanówek uciskowych.