Grupa Avimed

Jaki powinien być prawidłowy puls?

Zbyt szybki, bądź zbyt wolny puls może być spowodowany schorzeniem układu krążenia. Dla naszego zdrowia jest ważna częstotliwość tętna czyli ilość uderzeń serca na minutę, miarowość, czyli odstęp pomiędzy uderzeniami oraz symetryczność pulsu – po każdej stronie ciała tętno powinno być takie same. Uważa się, że zarówno wolny puls jak i szybki nie jest dla nas dobry. Niemniej szybki jest o tyle groźny, że może doprowadzić do zawału serca i udaru mózgu.

Normy dotyczące prawidłowego pulsu

Podczas pomiaru tętna najczęściej zwracamy uwagę na jego częstotliwość, czyli liczbę uderzeń serca na minutę. Wartości prawidłowego pulsu zależą głównie od naszego wieku:

  • płód – 110 –115 uderzeń na minutę;
  • niemowle – 130 uderzeń na minutę;
  • dzieci – 100 uderzeń na minutę;
  • młodzież – 85 uderzeń na minutę;
  • dorośli – 70 uderzeń na minutę;
  • osoby starsze – 60 uderzeń na minutę.
Jak zmierzyć tętno?

Każdy z nas może sam wykonać pomiar tętna. Najlepiej wykonywać go po odpoczynku, ponieważ emocje i wysiłek fizyczny przekłamują wynik pomiaru.

Jak zbadać puls? Palec środkowy i wskazujący należy przyłożyć do lewego nadgarstka i nacisnąć na tętnicę promieniową. Tętno można również zbadać przykładając palce do tętnicy szyjnej. W momencie, kiedy tętno będzie dla nas wyczuwalne należy włączyć stoper i liczyć uderzenia przez 15 sekund. Następnie wynik mnożymy przez 4 i w ten sposób uzyskujemy ilość uderzeń na minutę.

Co, jeśli nasze tętno jest zbyt szybkie?

Jeśli Twoje serce bije z częstotliwością powyżej 100 uderzeń na minutę, to może być to spowodowane tachykardią czyli częstoskurczem. Niemniej bądź spokojny! Tak naprawdę wiele czynników ma wpływ na ilość uderzeń serca, dlatego przyczyn wysokiego pulsu może być wiele. Serce bije dużo szybciej przez stres, gorączkę, alkohol, wysiłek fizyczny, a nawet odwodnienie.
Wpływ na zbyt wysokie tętno nierzadko ma niewłaściwa dieta – zbyt duża ilość cholesterolu osadza się na ścianach naczyń krwionośnych, utrudniając prawidłowe krążenie krwi, a to z kolei zmusza serce do szybszego bicia. Cholesterol nie jest jedyną przyczyną wysokiego tętna, drugim winowajcą jest cukier, który zagęszcza krew i powoduje, że dużo wolniej ona krąży w naszym organizmie. Serce stara się przyspieszyć ten proces i szybciej pompuje krew, stąd nasz podwyższony puls.

Co, jeśli nasze tętno jest zbyt wolne?

Bradykardia to schorzenie, które cechuje zbyt wolna praca serca i tętnie niższym niż 60 uderzeń na minutę. Może być to objaw choroby serca, ale również niedoczynności tarczycy czy schorzenia układu nerwowego.

PAMIĘTAJ, ŻE INFORMACJE, KTÓRE ZNAJDUJĄ SIĘ W ARTYKULE SĄ OGÓLNE. KAŻDY PRZYPADEK ZBYT WYSOKIEGO LUB NISKIEGO TĘTNA MUSI BYĆ INDYWIDUALNIE PRZEBADANE PRZEZ LEKARZA SPECJALISTĘ.

Skip to content