Cierpisz na nadciśnienie, masz wieńcówkę albo miażdżycę? W okresie letnim powinieneś zachować szczególną ostrożność, ponieważ wysoka temperatura, zróżnicowane ciśnienie i tzw. zaduch źle wpływają na Twoje serce.
Lato to pora roku, która wymaga od nas zwrócenie szczególnej uwagi na kondycję serca. Na co powinniśmy uważać i jak planować urlopowe podboje?
- Aktywność fizyczna – czas start
Lato stanowi doskonały czas na podjęcie decyzji o zmianie swoich nawyków. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w naszym organizmie jest więcej endorfin czyli tzw. hormonów szczęścia. To one powodują, że jesteśmy zadowoleni i więcej rzeczy chce nam się robić. Rzeczy, które do tej pory były pozornie nie do osiągnięcia, teraz przychodzą nam z łatwością. Trzeba to koniecznie wykorzystać! Aktywność na świeżym powietrzu i dieta wzbogacona o owoce i warzywa z całą pewnością pozytywnie wpłynie na nasze serca.
2. Odpowiednie miejsce na urlop
Lekarze odradzają osobom, które mają problemy z układem krążenia, aby planowały swój urlop w górach. Ciśnienie w tych regionach jest zmienne i wpływa negatywnie na osoby, które mają problemy z sercem. Warto skupiać się na nizinnych terenach, np. Mazury są odpowiednim miejscem. Klimat w tym regionie jest łagodny, a ciśnienie jest stabilne. Dodatkowo wędrówki po płaskim czy lekko pagórkowatym terenie nie obciąża nadmiernie sercowców.
3. Utrzymanie odpowiedniego poziomu wody w organizmie
Woda nie tylko gasi latem nasze pragnienie, ale przede wszystkim zmniejsza ryzyko skoków ciśnienia.
Butelka wody zawsze powinna być nieodzownym elementem wędrówki. Pamiętaj, że dziennie należy wypić ponad 2 litry wody. Badania pokazują, że odwodnienie jest niebezpieczne dla osób chorujących na serce – brak wody prowadzi do zagęszczenia krwi i powstawania skrzepów.
4. Nakrycie głowy to podstawa
Przebywanie na słońcu ma swoje plusy – odczuwamy większe zadowolenie, na więcej rzeczy mamy ochotę, a co więcej słońce pomaga nam obniżyć poziom złego cholesterolu w organizmie. Mimo wielu zalet słońce u sercowców niekoniecznie pozytywnie wpływa na schorzenie. Są zasady, do których warto się stosować. Ważne, aby nosić nakrycie na głowie w czasie upałów, bo brak zabezpieczenia może grozić udarem słonecznym, który może doprowadzić do poważnych zaburzeń krążenia, a nawet zawału. Niewskazane jest również, aby przebywać na słońcu w godzinach południowych, kiedy to promienie słońca są bardzo intensywne. Wzmaga się wtedy pocenie, które doprowadza do rozszerzenia drobnych naczyń krwionośnych, a to z kolei prowadzi do przyspieszenia akcji serca i zwiększa zużycie tlenu w organizmie.
6. Utrzymuj dietę
Lato to czas grillowania. Zapachy pieczonej kiełbasy, karczku czy boczku kuszą nas. Niestety osoby chorujące na serce powinny tego unikać. Warto skupić swoją uwagę na pieczonych na ruszcie warzywach, rybach. Deser to przede wszystkim owoce. Warto czerpać z tego co daje nam pora roku – sezonowe owoce, warzywa, świeże ryby w nadmorskich restauracjach. Staraj się, aby w ciągu dnia jeść zdrowo, jeśli nadejdzie chęć podjadania dobrze mieć przy sobie słonecznik:)
7. Zabezpieczaj skórę
Leki kardiologiczne w połączeniu z promieniami słońca u niektórych osób mogą powodować wystąpienie przebarwień i wysypki. Warto zaopatrzyć się w krem przeciwsłoneczny. Jeśli mimo tego zaczną na skórze pojawiać się jakiekolwiek zmiany warto zrezygnować z kąpieli słonecznych.