Ważne jest, aby każdy alergik wiedział, kiedy symptomy alergii mogą występować. Warto się przed nimi bronić. Kalendarz pylenia pozwala na sprawdzenie aktualnego poziomu pylenia określonych gatunków roślin. Sprawdź co teraz pyli.
Alergia wziewna objawy
Osoby, które chorują na alergię wziewną najczęściej skarżą się na katar (katar sienny), który jest wodnisty i towarzyszy mu kichanie. Typowy jest również świąd nosa i uczucie zatkanego nosa.
Często osoby z alergicznym nieżytem nosa mają również intensywnie swędzące, zaczerwienione i łzawiące oczy (alergiczne zapalenie spojówek). U wielu osób pojawiaj≥ą się zmiany na skórze (pokrzywka), atopowe zapalenie skóry czy obrzęki.
Alergia na pyłki może wpływać na sen, mogą pojawić się jego zaburzenia. Ponadto przy alergii możemy odczuwać zmęczenie, mieć uczucie rozbicia i kłopoty z koncentracją.
Alergia na pyłki jak sobie radzić?
Warto przestrzegać poniższych zasad, aby alergia w czasie wysokiego stężenia pyłków tak mocno nie dokuczała.
- Zamykaj okna w mieszkaniu, zwłaszcza nocą i rano oraz w suche, wietrzne i gorące dni. Staraj się wietrzy mieszkanie po deszczu.
- Staraj się ograniczać spacery. Najlepiej opuszczać dom w czasie trwania deszczu lub po nim.
- Unikaj miejsc, gdzie odbywa się koszenie trawników, łąk i innych obszarów.
- Używaj w domu filtrów powietrza typu HEPA.
- Po powrocie do domu weź prysznic, żeby zmyć pyłki ze skóry i włosów.
- Zakładaj okulary. Chroń swoje oczy.
- Planując urlop, wybieraj region, w którym stężenie pyłków jest najniższe. Udaj się nad morze czy w wysokie góry.
- Zamykaj okna i dach w trakcie podróży samochodem. Uruchom w pojeździe zamknięty obieg powietrza. Zaopatrz auto w filtry przeciwpyłkowe.
- Pamiętaj o przyjmowaniu zalecanych leków. W przypadku słabej kontroli objawów, skonsultuj się z lekarzem.