Jak przygotować się do kolonoskopii?

Kolonoskopia to badanie, które pozwala obejrzeć lekarzowi wnętrze jelita grubego przy użyciu giętkiego endoskopu (kolonoskopu) o grubości palca wskazującego. Zasadniczym celem wykonania badania jest ocena błony śluzowej jelita grubego. Zabieg polega na wprowadzeniu giętkiego endoskopu do jelita grubego poprzez bańkę odbytnicy. Lekarz używając dodatkowych instrumentów podczas wykonywania kolonoskopii ma możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego i wykonania zabiegów endoskopowych takich jak:

Wskazania do przeprowadzenia kolonoskopii

Przygotowanie do badania Na 3 dni przed badaniem kolonoskopii należy:

W dniu poprzedzającym badanie kolonoskopii:

Można zjeść jedynie śniadanie, bez napojów gazowanych i mleka. Około godziny 14. zaleca się rozpoczęcie zasadniczego przygotowania do badania kolonoskopii, czyli przyjmowanie preparatu, który ma za zadanie oczyścić jelita ze strawy (produkty dostępne są jedynie w aptekach, na receptę). Do przygotowania potrzebne jest 1 opakowanie (4 saszetki) preparatu. Każdą saszetkę , np. Fortransu należy rozpuścić w 1 litrze wody niegazowanej (razem 4 litry) i wypić w ciągu 5 – 6 godzin. W celu poprawienia smaku roztworu można go schłodzić lub dodać sok z cytryny. Od momentu rozpoczęcia przyjmowania roztworu nie można nic jeść, można natomiast pić wodę niegazowana lub herbatę. Reakcją organizmu na przyjmowanie roztworu będą liczne wypróżnienia, na koniec treścią płynną.

Badanie w znieczuleniu ogólnym:

Większość pacjentów woli wykonać badanie w znieczuleniu ogólnym, bo nie są narażeni na dyskomfort jaki niesie ze sobą badanie. Po podaniu przez specjalistę dożylnie środka uspokajającego pacjent zasypia na kilkanaście- kilkadziesiąt minut i budzi się po zakończeniu badania. Znieczulenie wprowadza w pacjenta w płytki sen, więc rurka dotchawiczna nie jest wymagana.Pacjent może zacząć jeść po badaniu w określonym przez anestezjologa momencie. Dodatkowo pacjent, który do zabiegu był usypiany nie powinien prowadzić pojazdów przez około 12 godzin. Jak się możesz czuć po badaniu?Po badaniu zazwyczaj odczuwa się wzdęcia, które spowodowane są powietrzem wprowadzonym do jelita podczas badania. Ten skutek uboczny dość szybko mija. Po badaniu możesz wrócić do normalnej aktywności. Jedynym zastrzeżeniem jest prowadzenie pojazdu przez osoby, które badanie przechodziły w znieczuleniu ogólnym.

Skip to content