Palec butonierkowaty

Palec butonierkowaty to schorzenie związane z uszkodzeniem pasma centralnego prostownika palca. Pasmo to odpowiada za umożliwianie nam wyprostowanie palca w stawie międzypaliczkowym bliższym. Jeśli pasmo zostanie uszkodzone to siła prostująca palec jest przeniesiona na pasma boczne prostownika, które ulegają przemieszczeniu w stronę dłoni. W konsekwencji staw międzypaliczkowy bliższy zostaje w zgięciu, a międzypaliczkowy dalszy w przeproście. 

Jak leczyć palec butonierkowaty?

Schorzenie jest tak charakterystyczne, że Pacjenci łatwo je dostrzegają. Niestety bardzo często schorzenie pacjenci akceptują i lekceważą. Im dłużej zwlekamy z wizytą u specjalisty, tym bardziej narażamy się pogorszenie sprawności naszej dłoni.

Należy mieć na uwadze, że często w przypadku takiego urazu może dojść do ostrego uszkodzenia pasma centralnego. Takie przypadki przede wszystkim wymagają szybkiego leczenia. W zależności od stopnia uszkodzenia lekarz wprowadza leczenia zachowawcze polegające na unieruchomieniu palca na okres 4-6 tygodni lub sugeruje przeprowadzenie leczenia operacyjnego, podczas którego zostaje naprawione uszkodzone pasmo centralne.

Chcesz wiedzieć więcej na temat zabiegu? Napisz do nas!
🌏Miejsce wykonywania zabiegu:🌏
AVIMED Katowice, Gliwicka 159
☎519 147 003, 519 147 004

Skip to content