O specjalizacji

Osseointegracja to nowoczesna metoda operacyjna, która oferuje pacjentom po amputacji lepszy komfort życia i samopoczucia oraz poprawę ich mobilności. Tradycyjne protezy są uciążliwe i zawsze pozostają czymś obcym dla ciała.  Jest jednak metoda, która na stałe łączy kość i nowoczesną protezę.

Zapraszamy na bezpłatne konsultacje, które odbędą się  26.03.2024 w Szpitalu AVIMED  w Katowicach. Konsultacje będzie przeprowadzał prof. Horst Aschoff wraz ze specjalistami Mariuszem Zawalem i  Jakubem Cetnarskim. Prosimy o wcześniejszą rejestrację pod numerem 573 337 980.

Osseointegracja - czym jest?

Osseointegracja to nowoczesna metoda protezowania. Aktualnie to największa rewolucja w operacyjnym zaopatrywaniu pacjentów po amputacjach kończyn górnych lub dolnych, oferująca realne rozwiązanie dla mających problemy z tradycyjną protezą. Umożliwia pacjentom po amputacji nowy poziom kontroli ruchów i funkcjonalności, a co za tym idzie, lepsze chodzenie, poruszanie się po nierównym terenie oraz przekazywanie bodźców z podłoża w sposób zbliżony do naturalnego, których nie można doświadczyć w konwencjonalnych protezach lejowych.

Osseointegracja w Polsce:

W Europie skuteczna pomoc osobom po amputacji kończyn dolnych poprzez zabieg osseointegracji jest realizowana w kilku krajach, a dzięki rewelacyjnym efektom, dynamika rozwoju tej metody jest ogromna.  Dzięki działaniom i zaangażowaniu Pana Mariusza Greli z Rzeszowskich Zakładów Ortopedycznych udało się sprowadzić tę nowoczesną metodę również do Polski.

Pierwszy taki zabieg protezowania odbył się 24 maja 2021 roku w Polsce pod kierownictwem niemieckiego profesora Horsta Aschoffa, wykonującego i rozwijającego te zabiegi od ponad 15 lat. Polska jest ósmym krajem, w którym metodą osseointegracji przywraca się sprawność i znacznie poprawia komfort życia osobom po amputacji. Pomimo tego, że procedura ta nie jest refundowana, zainteresowanie pacjentów i fundacji im pomagającym, jest coraz większe. 

27 lutego 2023 zespół pod kierunkiem prof. H.Aschoffa wraz ze specjalistami Łukaszem Kawikiem,  Mariuszem Zawalem i Jakubem Cetnarskim wykonają pierwszy taki zabieg w Szpitalu AVIMED w Katowicach, który uzyskał wyłączność na realizację tej innowacyjnej i bardzo efektywnej procedury w Polsce.

Osseointegracja - zalety:

Osseointegracja - zalety:

Osseointegracja ma służyć pacjentom z konwencjonalną protezą lejkową, którzy nie mogą być skutecznie rehabilitowani.

Z powodzeniem metoda ta stosowana jest w ortopedii u pacjentów, bez kończyn górnych i dolnych. Powodem zastosowania może być również wada wrodzona, choroby, ale także wypadek – komunikacyjny czy w pracy, kiedy człowieka porazi prąd albo dojdzie do zmiażdżenia ręki lub nogi.

Zabiegi te są szczególnie rekomendowane osobom aktywnym, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Wiązanie implantu z kością jest tak silne, że pacjenci w ciągu niespełna roku po zabiegu wracają do aktywności fizycznej, także do energicznych, obciążających ćwiczeń, takich jak bieganie.

Wszystkie osoby po amputacji są potencjalnymi kandydatami do osseointegracji.

Osseointegracja - przeciwwskazania:

Wskazanie do zabiegu jest zawsze decyzją indywidualną, która musi być podjęta podczas badania pacjenta.

Zabieg operacyjny w Osseointegracji:

Implant do osseointegracji sztywno mocuje się w kończynie, co minimalizuje tarcie oraz zapewnia proste, szybkie i bezpieczne połączenie kikuta z protezą bez leja. Zabieg ten wykonać można jedno- lub dwuetapowo.

Obecnie w większości przypadków przeprowadza się jednoetapową operację, gdyż zmniejsza obciążenie organizmu znieczuleniem, minimalizuje ryzyko powikłań okołooperacyjnych, zmniejsza stres pacjenta i przyspiesza rekonwalescencję. Operacja jednoetapowa jest jednak możliwa tylko i wyłącznie u pacjentów z dobrą jakością kości i dobrymi warunkami anatomicznymi. Zdaniem profesora Aschoffa zabieg dla lekarza ortopedy nie jest trudny do wykonania, trwa około 1,5 godziny. Pacjenci po zabiegu szybko wracają do zdrowia.

 

W czasie jednoetapowego zabiegu osseointegracji następuje wszczepienie implantu w kość z jednoczesnym wykonaniem perforacji  w kikucie umożliwiającej zamocowanie modułu łączącego implant z protezą.

 

Dwuetapowa operacja polega na:

Etap I – wszczepieniu implantu w kość i zamknięciu kikuta, przewidywany czas pobytu w szpitalu to 5-7 dni,

Etap II wykonuje się po 6 tygodniach od pierwszej operacji, zabieg polega na wykonaniu otworu w kikucie, który umożliwi zamocowanie modułu łączącego implant z protezą, czas pobytu w szpitalu wynosi 2-3 dni.

Osseointegracja - powrót do sprawności:

Wszyscy pacjenci, u którym wykonano zabieg osseointegracji zgodnie podkreślają, że wrócili do normalnego życia, zakładają rano protezę, a wieczorem ją zdejmują i ona w niczym ich nie ogranicza. Biegają, jeżdżą na rowerze, wspinają się po górach, latają na paralotni. Spełniają marzenia, które są dla nich nieograniczone. Jak twierdzą niektórzy, nigdy nie zrobiliby takich rzeczy z obiema zdrowymi nogami.

Zapewniamy:

W Szpitalu Avimed wszystkie zabiegi wykonujemy przy zastosowaniu nowoczesnych i sprawdzonych metod – technikami mało inwazyjnymi. Proponujemy Państwu najnowsze trendy i metody oraz zapewniamy pełen komfort i bezpieczeństwo.

Doświadczeni lekarze Avimed
Doświadczeni specjaliści

W kwestii zdrowia nie ma miejsca na kompromisy. Ponieważ Twoje zdrowie jest najważniejsze, powinieneś powierzyć je opiece naszych najlepszych specjalistów.

Spersonalizowane leczenie Avimed
Spersonalizowane leczenie

Spersonalizowana terapia to klucz do sukcesu. W naszych placówkach leczenie dostosowywane jest indywidualnie zgodnie z potrzebami chorobowymi pacjenta.

Jakość i bezpieczeństwo Avimed
Jakość i bezpieczeństwo

Zaufanie to podstawa skutecznego leczenia. Wszyscy członkowie zespołu w Centrach Medycznych Avimed są wysoce doświadczonymi specjalistami.

Natychmiastowa usługa Avimed
Natychmiastowa usługa

W skutecznej terapii liczy się plan. Plan leczenia zostaje opracowany przez specjalistów z myślą o stałych postępach, a każda faza leczenia jest natychmiast wdrażana.

Co znajduje się w cenie zabiegu?

Pełne wyżywienie podczas pobytu
Uruchomienie przez przez fizjoterapeutę w w 1 dobę po zabiegu
Opieka pooperacyjna lekarska i pielęgniarska

Zapisz się na konsultację

Zapisz się na konsultację kwalifikacyjną już dziś i sprawdź jak możemy Ci pomóc.

Lekarze prowadzący

Prof.
Horst Aschoff
Lek.
Mariusz Zawal
lek.
Jakub Cetnarski

Kontakt z placówką:

Szpital AVIMED
ul. Gliwicka 159
40-857 Katowice
tel.: (+48) 573 337 980
tel.: (+48) 519 147 003
pon.-piątek 8:00-18:00

Śledź nas na:

Współpracujemy z:

Skip to content