Zabieg stenozy kanału kręgowego – Laminektomia lub Hemilaminektomia

W Centrum leczenia schorzeń i bólu kręgosłupa Katowice wykonywany jest zabieg “Zabieg stenozy kanału kręgowego – laminektomia lub Hemilaminektomia”. Nasz szpital specjalizuje się od 15 lat w wykonywaniu zabiegów operacyjnych z zakresu ortopedii i traumatologii narządów ruchu, neurochirurgii, urologii oraz chirurgii ogólnej i plastycznej. 

Zabieg stenozy kanału kręgowego - laminektomia lub Hemilaminektomia - wskazania:

Leczenie objawów ucisku na struktury nerwowe w kanale kręgowym:

Zabieg stenozy kanału kręgowego - laminektomia lub Hemilaminektomia - przebieg zabiegu:

Zabieg polega na nacięciu pośrodkowym skóry (długość zależy od ilości wykonywanych poziomów odbarczenia) nad operowanym poziomem kręgosłupa. Następnie po odwarstwieniu mięśni zakładana jest specjalna rozwórka automatyczna. Po kontroli rentgenowskiej, z wykorzystaniem mikroskopu operacyjnego z dużym powiększeniem (jeśli będzie taka potrzeba) wykonywana jest laminektomia lub hemilaminektomia – obustronne lub jednostronne usunięcie tylnej części obramowania kostnego kanału kręgowego wraz z przerośniętym więzadłem żółtym, stawami międzykręgowymi (często wystarczy tylko wewnątrzkanałowe częściowe usunięcie stawów). Następnie odbarczany jest worek oponowy z nerwami rdzeniowymi.

Podczas tego zabiegu stosujemy nowoczesny sprzęt operacyjny: rentgen, mikroskop operacyjny oraz szybkoobrotową wiertarkę z diamentowymi wiertłami. Zabieg stosowany jest w dyskopatiach/przepuklinach jąder miażdżystych/wypadnięciach dysku/sekwestracjach, stenozie kanału kręgowego, zaawansowanej spodylozie z osteofitozą kanału (masywne zmiany zwyrodnieniowe z uciskiem na nerwy lub rdzeń).

Zespół rozwija i stosuje w trakcie tego zabiegu techniki jak najmniej inwazyjne np. w postaci odbarczenia techniką “over the top” – pozwala to wykonać jednostronne otwarcie oraz odbarczenie od strony wewnętrznej kanału kręgowego na stronę przeciwną bez potrzeby usuwania całego obramowania kostnego kręgosłupa (łuków tylnych, wyrostków kolczystych i stawów miedzykręgowych). Zmniejsza to nasilenie dolegliwości bólowych pozabiegowych, ryzyko destabilizacji kręgosłupa, wpływa na szybszą rekonwalescencję i gojenie rany.

Zapisz się na konsultację +48 519 147 003

Zapisz się na konsultację kwalifikacyjną już dziś i sprawdź jak możemy Ci pomóc.

Umów się na zabieg: + 48 510 974 322

Jeśli jesteś już po konsultacji kwalifikującej zapytaj o termin zabiegu

Zabieg wykonasz w oddziałach:

Szpital AVIMED
ul. Gliwicka 159
40-857 Katowice
tel.: (+48) 32 254 41 40
tel.: (+48) 519 147 003

Śledź nas na:

Współpracujemy z:

Skip to content