Aktywność i ćwiczenia w ciąży służą zarówno dziecku, jak i przyszłej mamie. Poprawiają jej nastrój, redukują stres, a nawet łagodzą ból kręgosłupa. Wiele kobiet zastanawia się nad tym, czy w ciąży wolno im rozpocząć ćwiczenia, czy też w przypadku kobiet aktywnych przed ciążą, takie ćwiczenia nadal kontynuować.
Jeśli ciąża nie jest w żadnym stopniu zagrożona, nie jest przeciwwskazaniem do ćwiczeń. Wręcz przeciwnie – ćwiczenia wykonywane przez kobiety w ciąży niosą ze sobą wiele zalet.
Ćwiczenia w ciąży pozwalają na:
- Zachowanie sprawności fizycznej,
- Lepszą kondycję przyszłej mamy,
- Rozciągniecie mięśni dna miednicy,
- Wzmocnienie mięśni Kegla,
- Łatwiejszy poród,
- Szybsze dojście do formy po porodzie,
- Zminimalizowanie ryzyka wystąpienia patologii ciąży,
- Zminimalizowanie ryzyka lub zmniejszenie wystąpienia obrzęków i żylaków,
- Złagodzenie bólów kręgosłupa,
- Usprawnienie układu krążenia,
- Usprawnienie układu oddechowego,
- Złagodzenie zaparć,
- Utrzymanie prawidłowej filtracji nerek,
- Zminimalizowanie ryzyka pojawienia się rozstępów,
- Usprawnienie przemiany materii,
- Poprawę nastroju.
Nie tylko przyszła mama czerpie korzyści z ćwiczeń. Taka aktywność fizyczna korzystnie wpływa na dziecko, które znajduje się w brzuszku mamy. Lekarze specjaliści zauważyli, że o wiele mniejsze są czynniki zachorowalności okołoporodowej noworodków., a co więcej statystyki pokazują, że dzieci mam aktywnych podczas ciąży osiągają wyższą punktację w skali Apgar.
Kiedy zrezygnować z ćwiczeń?
Ćwiczenia nie są zalecane kobietom, które zmagają się m.in. z nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca, chorobami nerek czy przedwczesną czynnością skurczową. Z aktywności fizycznej powinny również zrezygnować przyszłe mamy, u których stwierdzono niewydolność ciśnieniowo-szyjkową, rzucawki, cukrzycę, ciężką hipotrofię płodu (ograniczenie wzrostu płodu), wielowodzie, małowodzie, niedokrwistość, ciążę bliźniaczą i łożysko przodujące. Kobiety, które wcześniej poroniły, urodziły przedwcześnie lub wystąpiły u nich krwawienia w ciąży powinny poczekać z ćwiczeniami, a najlepiej skonsultować ich włączenie z lekarzem.
Kiedy i jak ćwiczyć?
Ciążę, trwającą prawidłowo 40 tygodni dzieli się na 3 trymestry:
- I trymestr – trwa od poczęcia do 12 tygodnia ciąży,
- II trymestr – trwa od 12 do 24 tygodnia ciąży,
- III trymestr – trwa od 25 do 40 tygodnia ciąży.
Pierwszy trymestr
Pierwszy trymestr jest najtrudniejszym okresem ciąży, dlatego wszelkiego rodzaju aktywność fizyczną lepiej rozpocząć po 12 tygodniu ciąży. Jeśli przed ciążą byłaś aktywna i uprawiałaś sport, to jego intensywność do 12 tygodnia powinna być znacznie ograniczona. Najlepiej porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę o sensie włączenia do 12 tygodnia jakichkolwiek ćwiczeń.
Drugi i trzeci trymestr
W drugim i trzecim trymestrze ciąży warto postawić na ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne, wzmacniające, ogólno-kondycyjne, izometryczne, usprawniające elastyczność oraz ruchomość.
Ćwiczenia, które zostaną odpowiednio dobrane pozwolą wzmocnić mięśnie dna macicy, wzmocnić mięśnie brzucha, pozwolą zapobiec wysiłkowemu nietrzymaniu moczu. Dodatkowo ćwiczenia zmniejszają ryzyko pojawienia się obrzęków na kończynach dolnych , zwiększają zakres ruchomości kręgosłupa i stawów biodrowych.
Tego rodzaju aktywność fizyczna, nie tylko pomoże przygotować się do porodu, ale też wpłynie na ogólną kondycję psychiczną i fizyczną przyszłej mamy.