grupa avimed

Zespół Cieśni nadgarstka

Odczuwasz ból w nadgarstku? Dokucza Ci odrętwienie palców i masz problem z wykonywaniem codziennych obowiązków? TO MOŻE BYĆ ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA!

Przyczyną choroby jest ucisk nerwu pośrodkowego na wysokości nadgarstka poprzez obrzęknięte, zapalnie zmienione lub zbliznowaciałe tkanki.

Pierwsze objawy:
➡mrowienie w nadgarstku i w okolicy kciuka, palca wskazującego i środkowego oraz połowy palca serdecznego
➡uczucie pieczenia palców
➡dolegliwości bólowe – drętwienie, ból i kłucie kciuka, palca wskazującego, środowego, ewentualnie palca serdecznego – odczuwalne podczas wykonywania pracy i często nasilające się w nocy
➡zaburzenia czucia – osłabione czucie w palcach
➡brak precyzji, ograniczenie ruchów
➡zaniki mięśni kłębu, osłabienie siły kciuka
➡osłabienie siły mięśniowej – osłabienie chwytu ręki, 
➡niezdolność do zaciśnięcia dłoni w pięść
➡mimowolne upuszczanie trzymanych przedmiotów

Nieleczona choroba może prowadzić do ograniczenia funkcji ręki, a w konsekwencji do niezdolności do pracy.

Zespół cieśni nadgarstka wynika z długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. W wyniku ucisku dochodzi do przewlekłego niedokrwienia, a także ucisku nerwu po stronie dłoniowej na poziomie nadgarstka. Choroba występuje najczęściej u kobiet w wieku 30-60 lat.

Przyczyny ucisku mogą być różne:

Przebyty uraz nadgarstka, obrzęki w wyniku np. stanów zapalnych, a także przemijające uciski w okresie ciąży u kobiet, w wyniku powtarzalnych częstych ruchów, w wyniku narażenia na długotrwałe wibracje. Objawia się najczęściej parestezjami (drętwienia, czucie „igieł”) w palcach I-III a także IV, objawy nasilają się w czasie snu, wykonywania pracy, w przymusowym ustawieniu nadgarstka.

Czynniki sprzyjające występowaniu schorzenia

Czynnikami sprzyjającymi występowaniu schorzenia są cukrzyca i reumatoidalne zapalenie stawów. Rozpoznanie tego zespołu można oprzeć na badaniu klinicznym oraz badaniu elektromiografii (EMG), które bada szybkość przewodzenia impulsów nerwowych.

W początkowej fazie leczenia można zastosować fizykoterapię, unieruchomienie, iniekcje sterydowe. Brak poprawy lub zaawansowany (długotrwały) proces chorobowy jest wskazaniem do leczenia operacyjnego. W wypadku niepowikłanych zanikami mięśniowymi zabieg wykonujemy metoda małoinwazyjną, przy pomocy endoskopu i specjalnego instrumentarium. Z niewielkiego nacięcia (około 1 cm) wprowadza się kamerę do kanału nadgarstka i pod jej kontrolą przecina się więzadło poprzeczne nadgarstka. W przypadkach bardziej skomplikowanych konieczne jest poszerzenie cięcia. W okresie okołooperacyjnym stosuje się unieruchomienie szyna gipsową lub ortezą nadgarstka do czasu usunięcia szwów (około 10-14 dni) po czym zaleca się odciążenie kończyny do 6 tygodni po zabiegu. Po operacji oczekujemy ustąpienia dolegliwości bólowych i parestezji kończyny.

Jak każde leczenie operacyjne możemy spotkać się z powikłaniami. Do najczęstszych należy krwiak w ranie pooperacyjnej, przejściowe nasilenie objawów w wyniku podrażnienia nerwu oraz nawrót dolegliwości wymagający zabiegu rewizyjnego.

❗Przywróć sprawność swojej ręce! Zadzwoń i zapisz się na wizytę do naszego ortopedy!❗
☎ (+48 32) 254 41 40, (+48 ) 519 147 003
Katowice
ul. Gliwicka 159