❄Okres zimowy zachęca do uprawiania sportów. ⛷Tym bardziej, że sporty zimowe mają swojego rodzaju ekstremalny charakter, coraz więcej osób chętnie wybiera jazdę na nartach, łyżwach czy snowboardzie. 🏂Każda aktywność jest dobra, ponieważ wpływa na nasze samopoczucie i ogólną kondycję naszego organizmu. Należy jednak pamiętać, że bez odpowiedniego przygotowania do sezonu, ryzyko wystąpienia urazów i kontuzji jest wysokie.
Na co należy zwrócić uwagę udając się na stok? Przede wszystkim sprawdzić w jaki możemy pomóc sobie i innym udzielając pierwszej pomocy w razie wypadku, np. na nartach.
Często na stokach gubi narciarzy brawura, nieuwaga i wybór nieodpowiedniej do umiejętności trasy. Są to częste przyczyny wypadków na stokach.
Pierwsza pomoc na stoku. Na co należy zwrócić uwagę?
➡Bezpieczeństwo: jeśli jesteśmy świadkami wypadku to powinniśmy w pierwszej kolejności ocenić bezpieczeństwo. Musimy być pewni, że nasza ingerencja nie spowoduje pogorszenia sytuacji lub sami nie staniemy się ofiarą. Jeśli nasza ingerencja jest niemożliwa to czekamy i jak najprędzej wzywamy służby ratunkowe.
Jeżeli wszystko jest w porządku to możemy podjechać do osoby poszkodowanej, aby rozeznać sytuację – sprawdzić czy osoba jest przytomna i jak wygląda sytuacja.
➡Zabezpieczenie miejsca wypadku: miejsce wypadku należy zabezpieczyć krzyżując narty w kształcie litery X, ustawionych 5 m powyżej miejsca zdarzenia lub w innym, widocznym miejscu. Wszystko po to, aby inni nie najechali na poszkodowanego.
➡Ocena stanu poszkodowanego: na wstępie trzeba ocenić stan poszkodowanego – czy jest przytomny, czy oddycha. Jeśli mamy kontakt z osobą poszkodowaną możemy ustalić co się stało i wezwać ratowników.
Jeśli osoba jest nieprzytomna to należy zastosować resuscytację krążeniowo-oddechową i wezwać pomoc ratowników.
Jeżeli poszkodowany jest przytomny i doznał urazu nogi lub ramienia:
- należy ustabilizować tę kończynę w celu zminimalizowania odczuwania dolegliwości bólowych,
- warto zdjąć biżuterię z ręki, a w przypadku urazu nogi rozpiąć obuwie,
- w przypadku urazu stawu kończyny dolnej/górnej należy, w miarę możliwości, wysoko ułożyć kończynę, aby zapewnić ochronę przed obrzękiem miejscowym oraz założyć np. opaskę elastyczną, a w razie wątpliwości zastosować unieruchomienie w pozycji, wygodnej dla poszkodowanego,
- w przypadku urazu kości kończyny dolnej/górnej, unieruchamiamy złamaną kość wraz z dwoma sąsiednimi stawami.
Jeżeli doszło do przerwania ciągłości tkanek, należy zatamować krwawienie i opatrzyć ranę.
➡Powiadomienie służb ratunkowych (GOPR): w jasny sposób należy powiadomić służby ratunkowe o wypadku. (TOPR i GOPR 601-100-300 lub 985, lub numer ogólnoeuropejski – 112)
➡Czekanie z poszkodowanym na pomoc: świadek jest zobowiązany do pozostania z osobą poszkodowaną do momentu przybycia ratownika.