grupa avimed

Pierwsza pomoc w urazach na stoku

❄Okres zimowy zachęca do uprawiania sportów. ⛷Tym bardziej, że sporty zimowe mają swojego rodzaju ekstremalny charakter, coraz więcej osób chętnie wybiera jazdę na nartach, łyżwach czy snowboardzie. 🏂Każda aktywność jest dobra, ponieważ wpływa na nasze samopoczucie i ogólną kondycję naszego organizmu. Należy jednak pamiętać, że bez odpowiedniego przygotowania do sezonu, ryzyko wystąpienia urazów i kontuzji jest wysokie.

Na co należy zwrócić uwagę udając się na stok? Przede wszystkim sprawdzić w jaki możemy pomóc sobie i innym udzielając pierwszej pomocy w razie wypadku, np. na nartach. 

Często na stokach gubi narciarzy brawura, nieuwaga i wybór nieodpowiedniej do umiejętności trasy. Są to częste przyczyny wypadków na stokach.

Pierwsza pomoc na stoku. Na co należy zwrócić uwagę?

➡Bezpieczeństwo: jeśli jesteśmy świadkami wypadku to powinniśmy w pierwszej kolejności ocenić bezpieczeństwo. Musimy być pewni, że nasza ingerencja nie spowoduje pogorszenia sytuacji lub sami nie staniemy się ofiarą. Jeśli nasza ingerencja jest niemożliwa to czekamy i jak najprędzej wzywamy służby ratunkowe.

Jeżeli wszystko jest w porządku  to możemy podjechać do osoby poszkodowanej, aby rozeznać sytuację – sprawdzić czy osoba jest przytomna i jak wygląda sytuacja. 

➡Zabezpieczenie miejsca wypadku: miejsce wypadku należy zabezpieczyć krzyżując narty w kształcie litery X, ustawionych 5 m powyżej miejsca zdarzenia lub w innym, widocznym miejscu. Wszystko po to, aby inni nie najechali na poszkodowanego. 

➡Ocena stanu poszkodowanego: na wstępie trzeba ocenić stan poszkodowanego – czy jest przytomny, czy oddycha. Jeśli mamy kontakt z osobą poszkodowaną możemy ustalić co się stało i wezwać ratowników.
Jeśli osoba jest nieprzytomna to należy zastosować resuscytację krążeniowo-oddechową i wezwać pomoc ratowników.

Jeżeli poszkodowany jest przytomny i doznał urazu nogi lub ramienia:

  • należy ustabilizować tę kończynę w celu zminimalizowania odczuwania dolegliwości bólowych,
  • warto zdjąć biżuterię z ręki, a w przypadku urazu nogi rozpiąć obuwie,
  • w przypadku urazu stawu kończyny dolnej/górnej należy, w miarę możliwości, wysoko ułożyć kończynę, aby zapewnić ochronę przed obrzękiem miejscowym oraz założyć np. opaskę elastyczną, a w razie wątpliwości zastosować unieruchomienie w pozycji, wygodnej dla poszkodowanego,
  • w przypadku urazu kości kończyny dolnej/górnej, unieruchamiamy złamaną kość wraz z dwoma sąsiednimi stawami.

Jeżeli doszło do przerwania ciągłości tkanek, należy zatamować krwawienie i opatrzyć ranę.

➡Powiadomienie służb ratunkowych (GOPR): w jasny sposób należy powiadomić służby ratunkowe o wypadku. (TOPR i GOPR 601-100-300 lub 985, lub numer ogólnoeuropejski – 112)

➡Czekanie z poszkodowanym na pomoc: świadek jest zobowiązany do pozostania z osobą poszkodowaną do momentu przybycia ratownika.

Skip to content