Często zastanawiamy się, dlaczego u sportowców nawet poważne urazy szybko się goją? Bo leczy się je za pomocą innowacyjnych metod, do których należy stosowanie osocza bogatopłytkowego. Dziś takie metody dostępne są już dla każdego.
Łokieć tenisisty może być skutkiem pracy przy komputerze, ostrogę piętową czy uszkodzenie chrząstki od długiego siedzenia można dziś wyleczyć bez podawania pacjentowi dużej liczby leków. Ratunkiem dla ścięgien, tkanek i stawów jest właśnie terapia osoczem bogatopłytkowym, preparatem, który otrzymujemy z własnej krwi. Osocze bogatopłytkowe jest również określane skrótem PRP, co w języku angielskim oznacza: Platelet Rich Plasma, czyli osocze bogate w płytki krwi.
Urazy leczą się same
Terapia osoczem bogatopłytkowym to bezpieczne i skuteczne leczenie schorzeń ortopedycznych z użyciem płytek krwi, pobranych od pacjenta. Choć metoda ta znajduje swoje zastosowanie również w medycynie estetycznej, stomatologii, dermatologii, to właśnie w ortopedii i medycynie sportowej, dzięki osoczu bogatopłytkowemu, urazy leczą się same. Można nią leczyć liczne schorzenia i urazy narządu ruchu, w tym między innymi zespoły bólowe kręgosłupa, zmiany przeciążeniowe, takie jak: łokieć tenisisty, łokieć golfisty, zapalenie kaletki przedłokciowej i przedrzepkowej, kolano skoczka, przeciążenia ścięgna Achillesa i rozcięgna stopowego (ostrogi piętowej), uszkodzenia i ubytki chrząstki stawowej, zespoły przeciążeniowe stawów itd. Osocze bogatopłytkowe sprawdza się również bardzo dobrze w leczeniu zaburzeń zrostu kostnego oraz w celu pobudzenia i przyspieszenia procesu gojenia się ran.
Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem PRP?
Osocze bogatopłytkowe otrzymywane jest w procesie wirowania krwi i specjalnego przygotowania, którą lekarz pobiera od pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem. Krew – 15 ml – zostaje pobrana z żyły obwodowej (najczęściej z kończyny górnej) za pomocą specjalnego zestawu, a następnie umieszczona w wirówce, która odseparowuje koncentrat płytek krwi. Proces wirowania trwa do kilkunastu minut. Skoncentrowane osocze PRP lekarz wstrzykuje w zmienione chorobowo lub uszkodzone miejsce, dzięki niemu w tych tkankach następuje proces regeneracji. Terapia osoczem bogatopłytkowym jest bezpieczna dla organizmu, dlatego że zastosowany preparat pochodzi z krwi leczonego pacjenta. Nie dochodzi dzięki temu do reakcji alergicznych czy nietolerancji. Do organizmu pacjenta wprowadza się odpowiednio wybrane i skoncentrowane elementy morfotyczne pacjenta. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego jest: ciąża, okres karmienia piersią, choroby krwi, choroby nowotworowe, cukrzyca, opryszczka.