grupa avimed

Czy wiesz, że zaćmę wtórną można leczyć?

Zaćma to jedna z najczęściej występujących chorób oczu. Szacuje się, że około 10-30% pacjentów, którzy przeszli operację usunięcia zaćmy po czasie zauważają nawrót dolegliwości – widzą niewyraźnie i przez mgłę. Leczenie zaćmy wtórnej jest proste, szybkie, a co najważniejsze daje natychmiastowy rezultat. Wykorzystuje się w tym celu laser neodymowo-yagowy. Zabieg to kapsulotomia.

Zaćma wtórna daje o sobie znać pacjentowi w momencie, gdy dochodzi do stopniowego zmęczenia oka, co w konsekwencji prowadzi do problemów z widzeniem, a nawet utraty wzroku. Zaćma jest chorobą, którą da się wyleczyć operacyjnie, niemniej ma ona charakter nawracający. W takim razie jak można leczyć zaćmę wtórną? Lekarze okuliści zalecają pacjentom kapsulotomię, czyli laserowe usuwanie zaćmy wtórnej. Jest to zabieg, który polega na przecięciu torebki tylnej soczewki oka, w której to umieszczona została po operacji zaćmy sztuczna soczewka.

Kapsulotomia to zabieg przeprowadzany w sterylnych ambulatoryjnych warunkach za pomocą lasera YAG i daje natychmiastowe efekty. Po zabiegu wyraźnie poprawia się ostrość widzenia, a maksymalne efekty uzyskuje się już na drugi dzień po zabiegu.

Jak wygląda zabieg kapsulotomii?

Przed zabiegiem lekarz okulista bada ostrość widzenia oraz mierzy ciśnienie wewnątrz gałki oka. Do oka nakrapiane są krople rozszerzające źrenice i znieczulające. Następnie pacjent siada przed specjalnym aparatem z zamieszczoną w nim lampą szczelinową. Następnie na oko lekarz nakłada specjalne szkło kontaktowe, które uniemożliwia pacjentowi mruganie oraz powiększa obraz specjaliście. Podczas zabiegu pacjent musi siedzieć nieruchomo, ponieważ wykonywanie ruchów może spowodować nieodwracalne uszkodzenie tkanek oka.

Po 30 minutach od zabiegu pacjent może spokojnie wrócić do domu. Niemniej po zabiegu nie powinno się kierować samochodem. Krople, którymi zostały zakrapione oczy działają przez około 3 godziny i zmniejszają ostrość widzenia.
Jedynym zaleceniem po zabiegu jest stosowanie przez tydzień kropli przeciwzapalnych.

Miejsce wykonywania zabiegu: Ośrodek Rehabilitacyjny Avimed Mikołów
Kosz zabiegu: 300 zł za zabieg jednego oka
Zapisz się na akupunkturę pod numerem tel.: 32 226 32 52

Skip to content