Inauguracyjny zabieg Osseointegracji w Szpitalu Avimed

27 lutego 2023 prof. Horst Aschoff wraz ze specjalistami: Mariuszem Zawalem, Jakubem Cetnarskim i Łukaszem Kawikiem wykonali pierwszy zabieg Osseointegracji na Śląsku w Szpitalu AVIMED w Katowicach.

Szpital AVIMED dzięki współpracy z Rzeszowskimi Zakładami Ortopedycznymi uzyskał wyłączność na realizację tej innowacyjnej i bardzo efektywnej metody protezowania w Polsce.

W wydarzeniu wzięli udział zaproszeni goście, lekarze, fizjoterapeuci oraz personel medyczny. Dołączyli również lekarze z Ukrainy, aby rozpocząć realizacje wspólnego projektu dla poszkodowanych na froncie Żołnierzy.
Po zabiegu została przeprowadzona konferencja prasowa, w której zespół specjalistów odpowiadał na pytania uczestników, zaproszonych gości, a także prasy i mediów. W tym dniu odwiedzili nas min:

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z zabiegu na naszym Facebooku: Szpital AVIMED oraz artykułami z odbytej konferencji prasowej:

Czym jest Osseointegracja?

Osseointegracja to nowoczesna metoda operacyjna, która polega na wszczepieniu implantu do kości pacjenta, a następnie przymocowaniu do niego specjalnej protezy. Aktualnie to największa rewolucja dla pacjentów po amputacjach kończyn dolnych, oferująca realne rozwiązanie dla osób mających problemy z tradycyjną protezą lejową. Dzięki takiemu rozwiązaniu pacjenci po amputacji mają lepsze czucie protezy, zdecydowanie zwiększa się ich mobilność, a w efekcie poprawiają swój komfort życia. Implant do osseointegracji przygotowywany jest indywidualnie dla każdego pacjenta, sztywno mocuje się go w kończynie, co minimalizuje tarcie oraz zapewnia proste, szybkie i bezpieczne połączenie kikuta z nowoczesną protezą.

Osseointegracja w Polsce:

Dzięki działaniom i zaangażowaniu Pana Mariusza Greli z Rzeszowskich Zakładów Ortopedycznych (RZO) udało się sprowadzić tę nowoczesną metodę również do Polski. Pierwszy taki zabieg protezowania w Polsce odbył się 21 maja 2021r. pod kierownictwem prekursora zabiegów osseointegracji, niemieckiego profesora Horsta Aschoffa, wykonującego i rozwijającego te zabiegi od ponad 15 lat. Polska jest ósmym krajem, w którym osseointegracja przywraca sprawność i znacznie poprawia komfort życia osobom po amputacji. Zabieg ten nie jest refundowany lecz zainteresowanie pacjentów i fundacji im pomagającym, jest coraz większe. Obecnie stosowane są najbardziej zaawansowane implanty firmy z Holandii, która rozwija tą technikę od kilku lat, w oparciu o wieloletnie doświadczenia udziałowców i bliską współpracę z prof. H.Aschoffem.

Osseointegracja - zabieg:

Zabieg osseointegracji można wykonywać jedno lub dwuetapowo. Obecnie w większości przypadków przeprowadza się jednoetapową operację, gdyż zmniejsza to obciążenie organizmu znieczuleniem, minimalizuje ryzyko powikłań okołooperacyjnych, zmniejsza stres pacjenta i przyspiesza rekonwalescencję. Operacja jednoetapowa jest jednak możliwa tylko i wyłącznie u pacjentów z dobrą jakością kości i dobrymi warunkami anatomicznymi. Zdaniem profesora Aschoffa sam zabieg dla lekarza ortopedy nie jest trudny do wykonania. Zaletą zabiegu jest to, że trwa on tylko 2 godziny. Przed zabiegiem wymagana jest konsultacja i badania, które pozwolą na określanie stanu i grubości kości, a w efekcie na przygotowanie indywidulnego implantu. Pacjenci po zabiegu szybko wracają do zdrowia.

Dwuetapowa operacja polega na:

Osseointegracja - przeciwwskazania:

Wskazanie do zabiegu jest zawsze decyzją indywidualną, która musi być podjęta podczas badania pacjenta.

Zalety Osseointegracji:

Wszyscy pacjenci, u którym wykonano zabieg osseointegracji zgodnie podkreślają, że wrócili do normalnego życia – zakładają protezę rano, wieczorem ją zdejmują i ona w niczym ich nie ogranicza. Biegają, jeżdżą na rowerze, latają samolotem i wspinają się po górach, a nawet latają na paralotni. Spełniają marzenia, które były dla nich nierealne. Jak twierdzą niektórzy, nigdy nie robili takich rzeczy z obiema zdrowymi nogami, jakie robią obecnie po zabiegu osseointegracji.
Skip to content