Grupa Avimed

Irydotomia- laserowe leczenie jaskry

W Polsce cierpi na nią ponad 800 tysięcy osób, a 80% naszego społeczeństwa nie wie, że ją w ogóle ma. Jaskra, bo to o niej mowa jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku.

Jaskra, która jest nieleczona przez wiele lat, stopniowo i niepostrzeżenie prowadzi do utraty wzroku. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest to druga przyczyna nieodwracalnej ślepoty w krajach rozwiniętych. Choroba rozwija się bezobjawowo, więc pacjent nawet nie jest w stanie zweryfikować czy ją ma. Choroba daje o sobie znać w momencie, gdy pacjent zaczyna mieć zaburzenia widzenia.

Ważne jest, aby podjąć leczenie na dość wczesnym etapie jaskry, który pozwoli zahamować jej rozwój. W leczeniu jaskry specjaliści do tej pory stosowali przede wszystkim leki w postaci kropli do oczu. Niemniej obecnie wielu pacjentów decyduje się na zabieg laserowego usuwania jaskry. Irydotomia laserowa jest podstawowym zabiegiem w leczeniu jaskry. Pacjent nim przystąpi do zabiegu musi zostać do niego zakwalifikowany poprzez wykonanie dokładnych i kompleksowych badań specjalistycznych.

Irytomia laserowa – na czym polega zabieg?

Zabieg irydotomii laserowej nie jest bolesny, wymaga jednak założenia na oko specjalnej soczewki kontaktowej z użyciem specjalnego żelu. Przed zabiegiem lekarz zwęża źrenicę przy pomocy specjalnych kropli do oczu, a następnie podaje znieczulenie miejscowe, również w postaci kropli. Zabieg laserowy polega na wytworzeniu alternatywnej drogi odpływu cieczy wodnistej w oku. Dzieje się tak poprzez wytworzenie “dziurki” w tęczówce, najczęściej w jej górnych kwadrantach, pod powieką. W tym miejscu dziurka nie jest widoczna i nie powoduje zaburzeń widzenia. Celem zabiegu jest uzyskanie otworu obejmującego pełną grubość tęczówki o średnicy wystarczającej do odblokowania źrenicy. Przyjmuje się, że perforacja tęczówki (wytworzenie się nieprawidłowego otworu na powierzchni narządu) następuje w momencie, gdy do komory przedniej napłynie barwnik wymieszany z cieczą wodnistą, a tęczówka cofnie się, co spowoduje pogłębienie komory przedniej na jej obwodzie.

Wskazania do irydotomii

Wskazaniem do wykonania zabiegu jest po pierwsze jaskra pierwotna zamkniętego kąta. Drugim wskazaniem jest potwierdzony badaniem okulistycznym wąski kąt komory przedniej o dużym ryzyku zamknięcia. Irydotomia laserowa wykonywana jest również w niektórych przypadkach jaskry barwnikowej, gdzie kąt jest otwarty, ale celem zabiegu jest wypłaszczenie podstawy tęczówki i zmniejszenie jej kontaktu z obwódką rzęskową, co zmniejsza ilość wysypującego się barwnika.

Przeciwwskazania do irydotomii

Przeciwwskazaniami do wykonania irydotomii laserowej jest brak wglądu do komory przedniej z powodu przymglenia rogówki lub dużego stopnia spłycenie komory przedniej, które mogą utrudnić techniczne wykonanie zabiegu. Tego typu trudności  u pacjenta są rozpatrywane zawsze przez lekarza specjalistę indywidualnie. Zdarzają się sytuacje, że mimo tego typu utrudnień wykonanie irydotomii jest najlepszą metodą leczenia. Dzieje się tak, np. w przypadku ostrego zamknięcia kąta komory przedniej, wykonanie tego zabiegu może przerwać atak jaskry i zabezpieczyć nerw wzrokowy przed uszkodzeniem.

Skip to content