Grupa Avimed

Kompresjoterapia

Kompresjoterapia jest najstarszą metodą małoinwazyjnego leczenia chorób żył. Jest uznaną metodą profilaktyki i leczenia przewlekłej niewydolności żylnej, obrzęków limfatycznych, zakrzepicy żylnej oraz zatorowości płucnej.

Polega na wytworzeniu zewnętrznego ucisku, który przenosi się na naczynia krwionośne i tkanki. W tym celu stosuje się specjalne bandaże lub wyroby uciskowe (rajstopy, pończochy i podkolanówki uciskowe).

Dzięki kompresjoterapii nie dochodzi do zastoju krwi w żyłach, a w okolicznych tkankach nie gromadzi się chłonka. Usprawnienie odpływu krwi żylnej i chłonki zmniejsza obrzęki i następstwa zastoju żylnego.

Kompresjoterapia jest wskazana we wszystkich stadiach niewydolności żylnej, ponieważ nie tylko zmniejsza dolegliwości ale również korzystnie wpływa na zahamowanie postępu choroby. W zaawansowanych postaciach przewlekłej niewydolności żylnej kompresjoterapia stanowi bardzo ważne uzupełnienie innych metod leczniczych.

Kompresjoterapię mogą wykonywać osoby, które nie mają żadnych objawów klinicznych. Szczególnie dotyczy to długotrwałej pracy w pozycji stojącej lub siedzącej oraz długich podróży.

Przeciwwskazaniem do stosowania kompresjoterapii są zaawansowane zaburzenia krążenia tętniczego oraz zapalenia skóry i tkanki podskórnej w ostrej fazie.

Kompresjoterapia jest skuteczna tylko wtedy, gdy wywołuje odpowiedni ucisk. W zależności od nasilenia choroby stosuje się ucisk od 10mm Hg do 50mm Hg. Istotnym czynnikiem jest stopniowanie ucisku czyli zastosowanie najsilniejszego ucisku w okolicy kostki i jego zmniejszanie stopniowo w kierunku pachwiny.

Aby wyroby uciskowe spełniały swoją funkcję, niezbędne jest ich prawidłowe dobranie na podstawie pomiarów obwodów i długości kończyn. Ośrodek Flebologii Małoinwazyjnej współpracuje w tym zakresie z firmą dr Sawlewicz z Gdańska.  Dzięki doradztwu doświadczonego personelu pacjent ma możliwość wyboru optymalnego rodzaju materiału wyrobu uciskowego i profesjonalnego nadzoru przebiegu stosowania kompresjoterapii.

Skip to content