Grupa Avimed

Rekonstrukcja wiązadła krzyżowego

Ze względu na znacząca rolę więzadła krzyżowego przedniego jest ono bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania stawu kolanowego. Zapewnia ono wielopłaszczyznowa stabilizację stawu, spełnia funkcję czuciową zapewniając kontrolę nad stawem. Po zerwaniu nie jest możliwe samoistne wyleczenie więzadła, stosuje się więc w jego leczeniu różnego rodzaju rekonstrukcje. W takich sytuacjach stosuje się najczęściej jako przeszczep własnych ścięgien pacjenta. Przeszczep taki mocuje się w kości udowej i piszczelowej przy użyciu różnego rodzaju implantów. Rodzaj zastosowanych implantów i rozległość zabiegu operacyjnego zostanie omówione przez lekarza prowadzącego.

Możliwe powikłania:

Do powikłań przy stosowaniu metod artroskopowych dochodzi bardzo rzadko i personel szpitala dokłada wszelkich starań aby ich uniknąć. Mogą jednak zdarzyć się miejscowe i ogólne powikłania- miejscowy stan zapalny, zakażenie, obluzowanie lub oderwanie się przeszczepu, choroba zakrzepowo- zatorowa. Do momentu pełnego uruchomienia pacjent będzie przyjmował leki przeciw zakrzepowe. Istotne znaczenie dla prawidłowego przebiegu leczenia ma również rehabilitacja i postępowanie pooperacyjne:

Po zabiegu:

– W pierwszej dobie specjalista usunie dreny, zmieni opatrunek, a także rozpocznie ćwiczenia bierne z pacjentem. Zaleca się napinanie mięśni uda i podudzia, walka z obrzękiem- chłodzenie kolana – co 2 h przez 20-30 minut w ciągu dnia. Do 14 dni nastąpi unieruchomienie ortezą stawu kolanowego w wyproście. Należy chodzić o dwóch kulach, aby nie obciążać operowanej kończyny. Stosuje się chłodzenie kolana przez 20 minut co 2-3 godziny.

– Usunięcie szwów następuje po około 14 dniach od zabiegu. Po tym czasie podejmowane są działania, które mają za zadanie zwiększanie zakresu ruchomości stawu kolanowego aby w 6 tygodniu po operacji osiągnąć zgięcie 90 st. Na noc należy zakładać ortezę, aby kończyna była w wyproście (do 8 tygodnia po operacji). W tym czasie powinny odbywać się ćwiczenia pod kierunkiem rehabilitanta wzmacniające siłę mięśniową, poprawiające zakres ruchomości stawu i polepszające kontrolę mięśniową.

– Po 4 tygodniach możliwe jest chodzenie z obciążaniem kończyny, chodzenie po schodach. Po 6 tygodniach możliwe jest prowadzenie samochodu.

– 8-10 tygodni- ćwiczenia wzmacniające siłę mięśniową, bieg na bieżni, rower ze wzrastającym obciążeniem, ćwiczenia propriorecepcji.

– 12-14 tygodni- w tym czasie pacjent jest w stanie osiągnąć pełny zakres ruchomości, możliwe klękanie, dalsze ćwiczenia wzmacniające.

– 16-18 tygodni- skoki na trampolinie, jogging jeśli kolano jest stabilne i brak jest niepokojących objawów- obrzęków, ograniczeń ruchomości, dolegliwości bólowych.

– Powrót do sportów wyczynowych- po 8-9 miesiącach od operacji.

Szczegółowy plan rehabilitacji zostanie omówiony indywidualnie. Zapraszamy do korzystania z naszego centrum rehabilitacji w Mikołowie oraz pracowni rehabilitacji w Piekarach Śląskich i Bytomiu.

Skip to content