grupa avimed

Andropauza czyli męskie przekwitanie

Dosyć powszechne jest stwierdzenie, że menopauza u kobiet i andropauza u mężczyzn to ten sam proces. Nic bardziej mylnego. Andropauza jest to trudny okres w życiu każdego mężczyzny. W tym czasie dokonywają się zmiany hormonalne- przede wszystkim dochodzi do obniżenia popędu seksualnego. Męskie przekwitanie to naturalny proces, który dotyka mężczyzn po 50. roku życia i wiąże się on z wieloma zmianami zachodzącymi w sferze psychicznej i fizycznej.

Czym jest andropauza?

Andropauza to nic innego jak zapowiedź zbliżającego się procesu starzenia się. Jest to trudny czas dla mężczyzny nie tylko przez widoczne zmiany fizyczne, ale przede wszystkim ze względu na jego stan psychiczny, na który wpływa obniżona sprawność fizyczna, intelektualna i seksualna. Powodem takie stanu rzeczy jest niedobór androgenów w męskim organizmie.
Objawy andropauzy:
Męskiemu przekwitaniu najczęściej towarzyszą łatwe do zaobserwowania objawy.

  • Kłopoty z pełnym wzwodem związane są z obniżeniem poziomu hormonów i ze zmianami naczyniowymi. Czasem dochodzi nawet do impotencji.
  • Postępująca miażdżyca naczyń krwionośnych obniża ogólną wydolność organizmu. Coraz trudniej podbiec do autobusu i bez zadyszki wejść na trzecie piętro.
  • Pojawiają się napady gorąca, nadmierna potliwość i zaburzenia snu bardzo podobne do tych, które odczuwają kobiety w okresie menopauzy.
  • Łatwo zaobserwować nadmierną wrażliwość, częstą zmianę nastrojów, a niekiedy także depresję. To powoduje, że niektórzy panowie stają się nawet agresywni.
  • Na brzuchu gromadzi się tkanka tłuszczowa, którą mężczyźni chętnie tłumaczą zamiłowaniem do picia piwa.
  • Czasem pojawiają się kłopoty przy oddawaniu moczu, co jest najczęściej skutkiem przerostu gruczołu krokowego.
  • Nasilają się bóle kręgosłupa. Często są one mylone ze zmianami zwyrodnieniowymi, a winna bywa osteoporoza, która – jak u kobiet – ma tło hormonalne i wymaga leczenia.

Wielu lekarzy uważa, że występowanie objawów andropauzy zależy od stanu zdrowia mężczyzny, a nie od samego wieku. Istnieją przypadki, że mężczyźni po 40. roku życia cierpią z powodu męskiego przekwitania. Warto mieć na względzie, że proces andropauzy mogą przyspieszyć choroby, np. cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, ale również alkohol, papierosy i zła dieta. To jednak nie wszystko, na pierwsze symptomy andropauzy, jej przebieg wpływają czynniki genetyczne – jeśli u ojca wystąpiły wcześnie i były nasilone, to w przypadku syna może być podobnie.

Jak łagodzić skutki andropauzy?

W procesie leczenia andropauzy można stosować leczenie farmakologiczne oraz zapobiegać negatywnemu oddziaływaniu przypadłości poprzez zmianę stylu życia. Należy jednak pamiętać, że samo leczenie to proces bardzo złożony. Łagodzeniu skutków męskiego przekwitania farmakologią polega na poddawaniu się terapii hormonalnej. Polega ona na uzupełnieniu obniżonego poziomu męskich hormonów testosteronem. Już po kilku tygodniach mężczyzna może poczuć różnicę w samopoczuciu. Niemniej ważne w łagodzeniu skutków andropauzy jest aktywność fizyczna i zmiana stylu życia. To właśnie te czynniki wydłużają życie i opóźniają proces starzenia się.

Skip to content