O specjalizacji

W Szpitalu AVIMED wykonujemy zabiegi związane z neurochirurgią kręgosłupa. Leczymy operacyjnie schorzenia kręgosłupa, stosując najnowocześniejsze metody.

Cierpisz z powodu bólu kręgosłupa?

Masz dolegliwości bólowe, drętwienia i mrowienia typowe dla zespołu określonego jako zespół cieśni nadgarstka?

Zmagasz się z osteonekrozą kręgów?

Sprawdź jakie zabiegi wykonujemy:

Neurochirurgia kręgosłupa niejednokrotnie kojarzy się pacjentom ze skomplikowanymi procedurami obarczonymi ryzykiem powikłań. Aktualnie nowoczesna neurochirurgia kręgosłupa oferuje metody o niskim stopniu inwazyjności, skracające okres rekonwalescencji do minimum. 

W Szpitalu AVIMED stosujemy najnowsze metody leczenia i likwidujemy przyczynę bólu, który spowodował uraz kręgosłupa lub choroba. Nasi specjaliści stosują małoinwazyjne zabiegi, skracając czas spędzony w szpitalu do maksymalnie dwóch dni. Dzięki temu pacjent jest w stanie w bardzo krótkim czasie wrócić do normalnej aktywności.  

Naszą ofertę stale uzupełniamy najnowszymi zabiegami. Wiedza naszych specjalistów oraz umiejętności połączone z najnowszymi technologiami dają szansę na życie bez bólu i innych dolegliwości.

Neurochirurgia kręgosłupa - zabiegi

Termolezja - nowy zabieg w ofercie

Jest to procedura wykorzystywana w leczeniu bólu kręgosłupa lędźwiowego pochodzącegoze stawów międzywyrostkowych (ang. facet joints). Zabieg polega na przerwaniu drógnerwowych przewodzących doznania bólowe z uszkodzonych stawów międzywyrostkowych- zastosowanie: bóle pochodzące ze stawów międzywyrostkowych mogą się bardzo różnić.Uzależnione jest to od poziomu uszkodzenia stawów oraz od indywidualnej, charakterystycznejdla każdego Pacjenta wrażliwości na ból. Do najczęściej zgłaszanych objawów należą:

Procedura składa się z dwóch etapów. pierwszym etapem jest blokada diagnostycznanerwów, które przesyłają sygnały bólowe z uszkodzonych stawów międzywyrostkowych. W przypadku pozytywnej reakcji, tj. znacznego zmniejszenia bólu po blokadzie, możemyrozważyć wykonanie zabiegu termolezji. Zabieg polega na wkłuciu igły pod kontrola RTG, w okolicę nerwu, który ma być poddanytermolezji. W igle umieszczana jest elektroda, którą podłączana jest do generatora RF,następnie wykonywana jest kontrola położenia elektrody za pomocą stymulacji ruchowej iczuciowej. Zabieg termolezji może być wykonywany wielopunktowo w ramach jednej sesji. Popotwierdzeniu prawidłowej lokalizacji elektrody, wykonuje się właściwy zabieg termolezji.

Termolezja - nowy zabieg w ofercie

Nukleoplastyka jest wykorzystywana w sytuacjach, gdy Pacjenci mają dolegliwości, które nieustąpiły po leczeniu zachowawczym, a zmiany nie są na tyle zaawansowane, by była niezbędnaoperacja bezpośrednio odbarczająca kanał kręgowy (endoskopowo lub mikrochirurgicznie).Jednocześnie musi być możliwość zastosowania jednej z technik nukleoplastyki – termicznej(laserowo, elektrokoblacja). Przy metodach termicznych (radioablacja, waporyzacja laserowa) oprócz zmniejszenia objętościkrążka możliwe jest termiczne wyłączenie zakończeń nerwowych w pierścieniu transmitującychból.
Lekarz poprzez wprowadzenie do centralnej części krążka międzykręgowego specjalnąelektrodę, za pomocą której tworzy kilka kanalików obniżając tym samym ciśnienie we wnętrzudysku. Precyzyjne wkłucie jest możliwe dzięki wykonaniu zabiegu pod aparatem RTG.

Celowana blokada okołokorzeniowa

Zabieg polega na podaniu leku przeciwbólowego i przeciwzapalnego przy pomocy igły pod kontrolą rentgenowską bezpośrednio przez otwór międzykręgowy pod nerw rdzeniowy wychodzący z kręgosłupa. Zastosowanie takiej metody powoduje prawie natychmiastowe zniesienie przewodzenia bólu z zablokowanego nerwu.  

Cel diagnostyczny – w przypadku wielopoziomowej dyskopatii/stenozy kanałowejdo rozpoznania poziomu do zabiegu (ograniczenia rozległości zabiegu);Cel terapeutyczny –natychmiastowe efekt przeciwbólowy – również jako alternatywa dla operacji u osób starszych i obciążonych ciężkimi chorobami przewlekłymi. Poprawa po zabiegu w zależności od przyczyny może trwać od kilku dni do kilku miesięcy.

Zabieg odbarczenie nerwu pośrodkowego w zespole cieśni nadgarstka

Zabieg polega na przecięciu rozcięgna dłoniowego i troczka zginaczy z odbarczeniem nerwupośrodkowego w kanale nadgarstka. Powoduje to ustąpienie dolegliwości bólowych, drętwienia imrowienia typowego dla tego zespołu często obejmującego palce od I do III.

Zabieg odbarczenia nerwu pośrodkowego w zespole rowka nerwu łokciowego

Zabieg polega na przecięciu na przecięciu tkanek więzadłowych ograniczających nerw od stronyłokciowej (wewnętrznej). Może zaistnieć potrzeba wykonani transpozycji nerwu łokciowego tzn. przeniesienia nerwu pod kieszonkę tłuszczową. Powoduje to ustąpienie dolegliwości bólowych,drętwienia i mrowienia typowego dla tego zespołu – promieniującego od stawu łokciowego popalce IV i V.

Mikrodiscektomia szyjna ze stabilizacją międzytrzonową

Zabieg polega na niewielkim nacięciu pośrodkowym (długości ok. 5cm) skóry w odcinku lędźwiowym nad operowanym poziomem. Następnie po odwarstwieniu mięśni zakładana jest specjalna rozwórka tunelowa. Po kontroli rentgenowskiej, z wykorzystaniem mikroskopu operacyjnego z dużym powiększeniem wykonywana jest fenestracja – niewielkie okienko kostne w kościach kręgosłupa aby dostać się do jego wnętrza. Następnie usuwana jest przepuklina jądra miażdżystego (dysk) oraz odbarczany jest uciśnięty nerw.Podczas tego zabiegu stosujemy nowoczesny sprzęt operacyjny: rentgen, mikroskop operacyjnyoraz szybkoobrotową wiertarkę z diamentowymi wiertłami. Zabieg stosowany jest w dyskopatiach/przepuklinach jąder miażdżystych/wypadnięciachdysku/sekwestracjach. Leczenie objawów dyskopatii lędźwiowej: bóle w odcinku lędźwiowo-krzyżowym z promieniowaniem do kończyn dolnych – tzw. rwa kulszowa lub udowa, osłabienia siły kończyn dolnych, zaburzeń czucia i mrowienia oraz drętwienia w kończynach dolnych, zaburzenia zwieraczy (oddawania moczu lub stolca) oraz dysfunkcji seksualnych wynikających z ucisku na nerwy rdzeniowe.

Mikrodiscektomia szyjna ze stabilizacją międzytrzonową

Zabieg polega na niewielkim nacięciu skóry od przodu i boku lewego w odcinku szyjnym nad operowanym poziomem. Następnie po odsunięciu mięśni, naczyń i przełyku zakładana jest specjalna rozwórka tunelowa. Po kontroli rentgenowskiej, z wykorzystaniem mikroskopu operacyjnego z dużym powiększeniem wypreparowywane są przednie powierzchnie trzonów kręgów wraz z dyskiem miedzykręgowym, następnie po wykonaniu dystrakcji (poszerzenia przestrzeni międzykręgowej) Wykonywana jest discektomia – usunięcie dysku (przepukliny jądra miażdżystego). Kolejnym etapem zabiegu jest odbarczenie zachyłków bocznych (wykonanie miejsca dla wychodzących z kręgosłupa nerwów), usunięcie osteofitów (wyrośli kostnych),usunięcie więzadła podłużnego tylnego – uwidocznienie i odbarczenie worka oponowego (przedniej powierzchni rdzenia kręgowego) z ucisku. W miejsce usuniętego dysku pod kontrą rentgena wszczepiony zostaje implant miedzykręgowy. Po zabiegu zakładany jest miękki kołnierz szyjny.Podczas tego zabiegu stosujemy nowoczesny sprzęt operacyjny: rentgen, mikroskop operacyjny oraz szybkoobrotową wiertarkę z diamentowymi wiertłami oraz najnowsze implanty i nanogel. Zabieg stosowany jest w dyskopatiach/przepuklinach jąder miażdżystych/wypadnięciach dysku/sekwestracjach/stenozie w odcinku szyjnym. Leczenie objawów dyskopatii szyjnej pod postacią: bólów karku, potylicy, barków, tzw. rwy barkowej z promieniowaniem do kończyn górnych, zawrotów głowy i zaburzeń równowagi, osłabienia siły kończyn górnych, zaburzeń czucia i mrowienia oraz drętwienia w kończynach górnych.

Zabieg stenozy kanału kręgowego – Laminektomia lub hemilaminektomia

Zabieg polega na nacięciu pośrodkowym skóry (długość zależy od ilości wykonywanych poziomów odbarczenia) nad operowanym poziomem kręgosłupa. Następnie po odwarstwieniu mięśni zakładana jest specjalna rozwórka automatyczna. Po kontroli rentgenowskiej, z wykorzystaniem mikroskopu operacyjnego z dużym powiększeniem (jeśli będzie taka potrzeba) wykonywana jest laminektomia lub hemilaminektomia – obustronne lub jednostronne usunięcie tylnej części obramowania kostnego kanału kręgowego wraz z przerośniętym więzadłem żółtym, stawami międzykręgowymi (często wystarczy tylko wewnątrzkanałowe częściowe usunięciestawów). Następnie odbarczany jest worek oponowy z nerwami rdzeniowymi. Podczas tego zabiegu stosujemy nowoczesny sprzęt operacyjny: rentgen, mikroskop operacyjny oraz szybkoobrotową wiertarkę z diamentowymi wiertłami.  Zabieg stosowany jest w dyskopatiach/przepuklinach jąder miażdżystych/wypadnięciach dysku/sekwestracjach, stenozie kanału kręgowego, zaawansowanej spodylozie z osteofitozą kanału (masywne zmiany zwyrodnieniowe z uciskiem na nerwy lub rdzeń). Leczenie objawów ucisku na struktury nerwowe w kanale kręgowym: bóle kręgosłupa z promieniowaniem do kończyngórnych lub dolnych – tzw. rwa barkowa, kulszowa lub udowa, osłabienia siły kończyn górnych lubdolnych, mielopatia, zaburzeń czucia i mrowienia oraz drętwienia w kończynach, zaburzenia zwieraczy (oddawania moczu lub stolca) oraz dysfunkcji seksualnych wynikających z ucisku na nerwy rdzeniowe, chromanie neurogenne – męczliwość kończyn w trakcie chodu.

Nasi specjaliści:

dr n. med. Wojciech Ślusarczyk

DOKTOR NAUK MEDYCZNYCH
Neurochirurg

Dr n. med. Wojciech Ślusarczyk jest absolwentem Wydziału Lekarskiego w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM). Już jako student zaangażowany był w badania naukowe prowadzone w Katedrze i Klinice Neurochirurgii oraz Katedrze i Zakładzie Fizjologii SUM. Po ukończeniu studiów staż podyplomowy odbył w Centralnym Szpitalu Klinicznym (CSK) w Katowicach (obecnie Uniwersyteckie Centrum Kliniczne).Po zakończeniu stażu rozpoczął pracę w Oddziale Klinicznym Neurochirurgii UCK SUM w Katowicach, gdzie pracuje do dzisiaj na stanowisku adiunkta, jednocześnie jest nauczycielem akademickim i adiunktem w Katedrze i Zakładzie Fizjologii SUM w Katowicach. 

Dr n. med. Wojciech Ślusarczyk jest specjalistą w dziedzinie neurochirurgii, oraz posiada stopień naukowy doktora nauk medycznych z zakresu neurochirurgii i neurofizjologii. W swojej pracy doktorskiej zajmował się badaniami na temat regeneracji i naprawy pourazowego uszkodzenia rdzenia kręgowego. Dr Wojciech Ślusarczyk jest współautorem ponad 34 publikacji naukowych opublikowanych m.in. w renomowanych czasopismach zagranicznych, współautorem ponad 100 doniesień zjazdowych prezentowanych na krajowych i międzynarodowych kongresach naukowych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa, a od 2010r. do 2016r. pełnił funkcję sekretarza Sekcji Stereotaksji i Neurochirurgii Czynnościowej PTNCh.

Zapewniamy:

W Szpitalu Avimed wszystkie zabiegi wykonujemy przy zastosowaniu nowoczesnych i sprawdzonych metod – technikami mało inwazyjnymi. Proponujemy Państwu najnowsze trendy i metody oraz zapewniamy pełen komfort i bezpieczeństwo.

Doświadczeni lekarze Avimed
Doświadczeni specjaliści

W kwestii zdrowia nie ma miejsca na kompromisy. Ponieważ Twoje zdrowie jest najważniejsze, powinieneś powierzyć je opiece naszych najlepszych specjalistów.

Spersonalizowane leczenie Avimed
Spersonalizowane leczenie

Spersonalizowana terapia to klucz do sukcesu. W naszych placówkach leczenie dostosowywane jest indywidualnie zgodnie z potrzebami chorobowymi pacjenta.

Jakość i bezpieczeństwo Avimed
Jakość i bezpieczeństwo

Zaufanie to podstawa skutecznego leczenia. Wszyscy członkowie zespołu w Centrach Medycznych Avimed są wysoce doświadczonymi specjalistami.

Natychmiastowa usługa Avimed
Natychmiastowa usługa

W skutecznej terapii liczy się plan. Plan leczenia zostaje opracowany przez specjalistów z myślą o stałych postępach, a każda faza leczenia jest natychmiast wdrażana.

Co znajduje się w cenie zabiegu?

Pełne wyżywienie podczas pobytu
Uruchomienie przez przez fizjoterapeutę w w 1 dobę po zabiegu
Opieka pooperacyjna lekarska i pielęgniarska

Zapisz się na konsultację

Zapisz się na konsultację kwalifikacyjną już dziś i sprawdź jak możemy Ci pomóc.

Lekarze prowadzący:

dr n. med.
Wojciech Ślusarczyk

Kontakt z placówką:

Szpital AVIMED
ul. Gliwicka 159
40-857 Katowice
tel.: (+48) 32 254 41 40
tel.: (+48) 519 147 003
pon.-piątek 8:00-18:00

Współpracujemy z: