Termolezja stawów międzykręgowych

W Centrum leczenia schorzeń i bólu kręgosłupa Katowice wykonywany jest zabieg “Termolezja stawów międzykręgowych”. Nasz szpital specjalizuje się od 15 lat w wykonywaniu zabiegów operacyjnych z zakresu ortopedii i traumatologii narządów ruchu, neurochirurgii, urologii oraz chirurgii ogólnej i plastycznej. 

Jest to procedura wykorzystywana w leczeniu bólu kręgosłupa lędźwiowego pochodzącego ze stawów międzykręgowych (ang. facet joints). Zabieg polega na przerwaniu dróg nerwowych przewodzących doznania bólowe z uszkodzonych stawów międzykręgowych.

Termolezja stawów międzykręgowych - wskazania:

Bóle pochodzące ze stawów międzykręgowych mogą się bardzo różnić. Uzależnione jest to od poziomu uszkodzenia stawów oraz od indywidualnej, charakterystycznej dla każdego Pacjenta wrażliwości na ból. Do najczęściej zgłaszanych objawów należą: uczucie nadmiernej sztywności mięśni pleców, bóle dolnej części pleców promieniujące do pośladków i górnej części ud, bóle nasilające się podczas dłuższego stanie lub pochylania do tyłu.

Termolezja stawów międzykręgowych - przebieg operacji:

Procedura składa się z dwóch etapów. Pierwszym etapem jest blokada diagnostyczna nerwów, które przesyłają sygnały bólowe z uszkodzonych stawów międzykręgowych. W przypadku pozytywnej reakcji, tj. znacznego zmniejszenia bólu po blokadzie, możemy rozważyć wykonanie zabiegu termolezji. Zabieg polega na wkłuciu igły pod kontrola RTG, w okolicę nerwu, który ma być poddany termolezji. W igle umieszczana jest elektroda, którą podłączana jest do generatora RF, następnie wykonywana jest kontrola położenia elektrody za pomocą stymulacji ruchowej i czuciowej. Zabieg termolezji może być wykonywany wielopunktowo w ramach jednej sesji. Po potwierdzeniu prawidłowej lokalizacji elektrody, wykonuje się właściwy zabieg termolezji. W naszym ośrodku wykonujemy również termolezję metodą koblacji (opis metody w zabiegu nukleoplastyki koblacyjnej). W naszym zespole wykonujemy blokady stawów międzykręgowych w odcinku piersiowym kręgosłupa – najczęściej są to objawy bólowe w okolicy przykręgosłupowej, które nasilają się przy ucisku nad chorym stawem miedzykręgowym.

Zapisz się na konsultację +48 519 147 003

Zapisz się na konsultację kwalifikacyjną już dziś i sprawdź jak możemy Ci pomóc.

Umów się na zabieg: + 48 510 974 322

Jeśli jesteś już po konsultacji kwalifikującej zapytaj o termin zabiegu

Zabieg wykonasz w oddziałach:

Szpital AVIMED
ul. Gliwicka 159
40-857 Katowice
tel.: (+48) 32 254 41 40
tel.: (+48) 519 147 003

Śledź nas na:

Współpracujemy z:

Skip to content