grupa avimed

Zespół de Quervaina

Zespół de Quervaina niejednemu potrafi uprzykrzyć życie poprzez silny i uporczywy ból kciuka. Nazywany jest potocznie bolesnym kciukiem matki, ponieważ dotyka wiele młodych mam, ale nie tylko. Schorzenie może pojawić się u stolarza, malarza, tenisisty, grafika komputerowego, zawodowego gracza, a nawet miłośnika pisania sms’ów.

Zespół de Quervaina to przewlekły stan zapalny pochewki ścięgnistej nadgarstka. Takie zapalenie obejmuje pochewki ścięgna prostownika krótkiego kciuka oraz odwodziciela długiego kciuka. Ból pojawia się podczas prostowania oraz odwodzenia kciuka i promieniuje do przedramienia.

W jaki sposób może nabawić się schorzenia?

Choroba częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Kobiety, które w powtarzalny sposób podnoszą swoje dziecko doprowadzają do przeciążenia nadgarstka, w tym kciuka. Dodatkowo wykonują one inne czynności, które sprzyjają pogłębieniu się dolegliwości, np. pranie ręczne. 
Generalnie zespół de Quervaina dotyka osoby, które wykonują pracę polegającą na ciągłym zginaniu i prostowaniu kciuka – malarz, stolarz, pianista, tenisista. Wcześniej wspomnieliśmy również o osobach, które uwielbiają korespondencję sms, dlaczego? Schorzenie może pojawić się u pasjonatów pisania wiadomości tekstowych, którzy piszą sms’y kciukiem ręki,która w tym samym czasie trzyma telefon. W momencie, kiedy ruch się powtarza, doprowadzamy do przeciążenia ręki, a w konsekwencji może to skutkować zapaleniem pochewki ścięgnistej. 

Inne przyczyny powstawania zespołu de Quervaina:
  • uraz nadgarstka, 
  • zmiany kostne, także w wyniku urazu, 
  • proces zapalny, np. na tle reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) 

Masz problem z bolący kciukiem? Zadzwoń i zapisz się na wizytę do naszego specjalisty!

☎Zadzwoń! +48 519 147 003☎
🚗SZPITAL AVIMED, 🚗
ul. Gliwicka 159, Katowice

Skip to content