Gastroskopia

Gastroskopia w Szpitalu Avimed Katowice to najwyższa jakość diagnostyki. W Szpitalu dysponujemy nowoczesną pracownią endoskopową oraz kilkoma zespołami specjalistów, którzy wykonują badania gastroskopii.

Gastroskopia - co musisz wiedzieć na temat badania:

Gastroskopia to badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego – żołądka i przełyku. Uchodzi za jedno z najlepszych badań diagnostycznych, podczas którego specjalista może pobrać fragmenty błony śluzowej. Jest to niezbędne w celu zlokalizowania możliwych zmian. Gastroskopia umożliwia m.in. wykrycie obecności Helicobactera pylori w przewodzie pokarmowym, a nawet usunąć polipy, zatamować krwawienie wewnętrzne czy poszerzyć zwężenie przewodu pokarmowego.

Gastroskopia - wskazania:

Gastroskopie stosuje się również przy chorobach wrzodowych oraz przy zamykaniu żylaków, usuwaniu polipów. Kolejnym wskazaniem do wykonania badania są krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego, a nawet anemia czy niedobór żelaza. Wielu specjalistów kieruje pacjentów na badanie przed zabiegami operacyjnymi lub w diagnostyce, np. celiakii.

Objawy najczęściej wskazujące na chorobę początkowego odcinka układu pokarmowego:

Gastroskopia - przygotowanie do badania:

Na osiem godzin przed badaniem gastroskopowym nie należy nic jeść, napoje można spożywać do czterech godzin przed zabiegiem. Każdy kto przyjmuje stałe leki, powinien zażyć je rano popijając niewielką ilością wody. Pacjenci, którzy stosują leki zmniejszające krzepliwość krwi, powinni przed badaniem je odstawić. Oczywiście należy to zrobić po konsultacji z lekarzem.

Gastroskopia - przebieg badania:

Przed zabiegiem wykonuje się znieczulenia gardła, dzięki czemu przełknięcie przewodu jest bardziej komfortowe, a pojawiające się w trakcie badania odruchy wymiotne są łagodniejsze. Pacjent po otrzymaniu znieczulenie kładzie się na lewym boku. Pielęgniarka zakłada ustnik, który zapobiega zamykaniu ust podczas badania. Gastroskopię wykonuje się przy pomocy endoskopu – giętkiego przewodu, posiadającego własne źródło światła, dzięki któremu obraz wewnętrznych ścian np. przełyku przekazywany przez urządzenie jest oświetlony.

Badanie zwykle trwa od 5 do 30 minut.

Po zabiegu nie zaleca się spożywania jedzenia przynajmniej przed dwie godziny, ponieważ podrażnione gardło i przełyk mogą wywoływać uczucie bólu.

Gastroskopia - przeciwwskazania:

Zapisz się na badanie

Sprawdź wolne terminy i zapisz się na badanie już dziś w naszej placówce w Katowicach.

Gastroskopia Katowice Chorzów Bytom Siemianowice Śląskie Śląsk Sosnowiec Tarnowskie Góry Piekary Śląskie Mikołów

Badanie wykonasz w oddziałach:

Szpital AVIMED
ul. Gliwicka 159
40-857 Katowice
tel.: (+48) 32 254 41 40
tel.: (+48) 519 147 003
pon.-piątek 8:00-18:00

Przychodnia AVIMED Plus
ul. Gliwicka 159
40-857 Katowice
tel.:(+48) 32 254 41 40
pon.-piątek 8:00-18:00

Lekarze wykonujący badanie:

Dr n. med.
Jan Kalaciński
Lek.
Michał Wagner
Lek.
Marian Wcisło
Lek.
Tomasz Operchalski

Śledź nas na:

Współpracujemy z:

Skip to content