Rektoskopia

Rektoskopia realizowana jest w Szpitalu Avimed Katowice w którym dysponujemy nowoczesną pracownią endoskopową oraz kilkoma zespołami specjalistów.

Rektoskopia - co musisz wiedzieć o badaniu?

Rektoskopia to inaczej wziernikowanie odbytnicy. Stanowi ono jedno z badań endoskopowych i polega na ocenie stanu błony śluzowej jelita grubego. Ponadto pozwala na pobranie fragmentu narządu do badań oraz na usunięciu zmian patologicznych, jeśli takie występują, np. polipy, krwawienia. Głównym wskazaniem do wykonania badania są: ból w odbycie, świąd, krwawienie lub nieprawidłowości w oddawaniu stolca.

Rektoskopia - wskazania:

Rektoskopia jest zalecana w przypadku, gdy występują następujące objawy:

Rektoskopia wykonywana jest także, aby uzyskać fragment jelita grubego, w celu potwierdzenia istnienia niektórych procesów chorobowych, jak np. skrobiawicy.

Rektoskopia - przygotowanie do badania:

Na 48 godzin przed wykonaniem badania jelita grubego pacjent powinien przyjmować dietę płynną: buliony, soki, przecedzone zupy, napoje niegazowane, herbata, kisiel, budyń. Na dzień przed badaniem pacjent musi wykonać wlewkę doodbytniczą. Zastosować można preparaty, które dostępne są bez recepty typu: ENEMA czy RECTANAL. W dniu badania ponownie należy wykonać wlewkę. W ten dzień pacjent może przyjmować płyny.

Przed rektoskopią niezbędne jest wykonanie kilku innych badań:

Rektoskopia - ile trwa i jak przebiega?

Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut. Podczas badania pacjent przyjmuje pozycję kolankowo-łokciową. Następuje wtedy wyprostowanie części jelita grubego – okrężnicy esowatej. Jeżeli przyjęcie takiej pozycji przez pacjenta jest niemożliwe, to drugą możliwością  jest ułożenie na lewym boku i podgięcie nóg do klatki piersiowej.

Przed rozpoczęciem badania lekarz ogląda okolice odbytu i wykonuje badanie per rectum. Następnie powoli wprowadza rektoskop do odbytnicy. Podczas rektoskopii stosowane jest znieczulenie. Końcówka urządzenia posmarowana jest środkiem znieczulającym. W trakcie badania może pojawić się ból, a także uczucie parcia na jelito.

Zapisz się na badanie

Sprawdź wolne terminy i zapisz się na badanie już dziś w naszej placówce w Katowicach.

Rektoskopia Katowice Sosnowiec Mikołów Piekary Śląskie Bytom Będzin Czeladź Dąbrowa Górnicza

Badanie wykonasz w oddziałach:

Szpital AVIMED
ul. Gliwicka 159
40-857 Katowice
tel.: (+48) 32 254 41 40
tel.: (+48) 519 147 003
pon.-piątek 8:00-18:00

Przychodnia AVIMED Plus
ul. Gliwicka 159
40-857 Katowice
tel.:(+48) 32 254 41 40
pon.-piątek 8:00-18:00

Śledź nas na:

Współpracujemy z:

Skip to content