Polipektomia

Polipektomia w Szpitalu Avimed Katowice to najwyższa jakość diagnostyki i zabiegu. W Szpitalu  dysponujemy nowoczesną pracownią endoskopową oraz kilkoma zespołami specjalistów, którzy wykonują badania. Polipektomia endoskopowa to zabieg usuwania polipów z przewodu pokarmowego (jelita górnego i dolnego) przy pomocy endoskopu. W czasie zabiegu lekarz pobiera wycinek, który służy jako materiał do badania histopatologicznego.

 

Przeciwwskazaniem do usunięcia polipów pętlą diatermiczną mogą być wszczepione urządzenia stymulujące serca (rozruszniki, kardiowertery-defibrylatory- ICD). Zaburzenia krzepnięcia, również te spowodowane przez przyjmowane leki przeciwkrzepliwe.

Polipektomia - polipy:

Polip stanowi najczęściej łagodną zmianę wewnątrz organizmu. Niemniej pozostawiony polip może ulec przemianie w raka. Możemy zapobiec zrakowaceniu polipa przez wykonanie polipektomii czyli zabiegu wycięcia polipa.

Polipektomia - wskazania do zabiegu:

Najczęściej można spotyka się polipy jelita grubego, które bardzo często mogą powodować krwawienie z przewodu pokarmowego. Najlepszym sposobem na ich diagnostykę stanowi kolonoskopia. Ze względu na możliwość powstania zmiany nowotworowej tj. gruczolakoraka, każdy polip powinien zostać usunięty poprzez przeprowadzenie polipektomii oraz zbadania takiego polipa pod mikroskopem.  

 

W żołądku również mogą występować polipy, ale hiperplastyczne. W przeciwieństwie do polipów gruczolakowatych nie przechodzą transformacji nowotworowej. Polipy występujące w żołądku zwykle nie dają żadnych objawów. 

Polipektomia - jak wygląda zabieg:

Po przygotowaniu do badania odcinka przewodu pokarmowego wprowadza się przez kanał endoskopu cienki instrument z pętlą, którą zakłada się na szypułkę polipa. Oddziela się ona od ściany jelita, wykonując przy tym elektrokoagulację naczyń krwionośnych, aby uniknąć krwawienia. Zabieg polipektomii jest bezbolesny. W przypadku wielu polipów usuwa się je stopniowo podczas kolejnych zabiegów endoskopowych.

Polipektomia - przygotowanie do badania:

Pacjenci zakwalifikowani do badania, powinni stawić się do lekarza na czczo. W momencie, gdy zabieg polipektomii wykonywany jest w godzinach rannych warto zrezygnować z kolacji w dniu poprzedzającym zabieg. Osoby, które stale przyjmują leki powinny je zażyć i popić niewielką ilością wody.

Zapisz się na badanie

Sprawdź wolne terminy i zapisz się na badanie już dziś w naszej placówce w Katowicach.

Polipektomia Katowice Bytom Śląsk Mikołów Piekary Śląskie Sosnowiec Chorzów Tarnowskie Góry Mysłowice Tychy Cieszyn

Badanie wykonasz w oddziałach:

Szpital AVIMED
ul. Gliwicka 159
40-857 Katowice
tel.: (+48) 32 254 41 40
tel.: (+48) 519 147 003
pon.-piątek 8:00-18:00

Przychodnia AVIMED Plus
ul. Gliwicka 159
40-857 Katowice
tel.:(+48) 32 254 41 40
pon.-piątek 8:00-18:00

Lekarze wykonujący badanie:

Dr n. med.
Jan Kalaciński
Lek.
Michał Wagner
Lek.
Tomasz Operchalski
Lek.
Marian Wcisło

Śledź nas na:

Współpracujemy z:

Skip to content